Také řada živnostníků na Českokrumlovsku se obává, že až nabude platnosti již schválený zákon, který nyní čeká už jenom na podpis prezidenta, nezbude jim než s podnikáním skončit.

V první vlně budou evidovány tržby ubytovacích a stravovacích služeb.

„Já doufám, že z toho sejde," svěřila se Naděžda Čutková z Kaplice, která provozuje kaplickou hospůdku
U Malše, lidově zvanou Očko. „Za co bych pořídila techniku, kterou k tomu potřebuji? Obrat je tu malý a plno peněz nás stojí nájem. Přemýšlíme 
s manželem, že jestli na elektronickou evidenci tržeb dojde, podnikání nechám, prodám vybavení hospůdky, 
i když by mi to bylo líto, a vrátím se do fabriky." Podle Naděždy Čutkové jsou na tom všichni malí živnostníci stejně. „Kdyby nám alespoň udělali nějakou výjimku," přála by si. „ Tohle opatření by mělo platit hlavně pro velké podnikatele. Raději bych se smířila se zákonem o zákazu kouření, než se zavedením registračních pokladen."

Obavy z nového systému má také českokrumlovský živnostník František Poláček, který provozuje Sportmotel a občerstvení na zimním stadionu.
„Vůbec se na to netěším. Na ubytovně to nějak půjde, ale vypadá to, že to občerstvení na zimním stadionu budu muset zavřít. Nejde jenom o ty vyšší výdaje, ale přece nebudu tímto způsobem markovat každé lízátko. "

František Poláček pokračuje: „Vůbec si nedovedu představit, když se utvoří fronty, že budu ještě všechno ťukat na klávesnici. Uvidím, jak se to do podzimu vyvrbí, ale vidím to bledě."

Elektronická evidence tržeb má postupně postihnout všechny.
„Bude podnikatelům hrozně komplikovat práci," je přesvědčen majitel zahradnictví Kájov Jiří Slovák. „Přitom vláda slibovala opak. Je to katastrofa, co budeme dělat dřív? Na elektronickou evidenci se připravujeme, kasy už mám. Ale nedovedu si představit, co si počneme, až nepůjde internet."

Zahradnictví se totiž rozkládá v údolí, kde je signál nedostatečný a vypadává. Zejména na jaře čelí zahradnictví frontám zákazníků, a když se k tomu přidá výpadek internetu, mají se zahrádkáři na co těšit. „Navíc naťukat do systému kódy všech rostlin dá spoustu práce, zabere to moře času a nestihneme to, když se všechno zavádí na poslední chvíli," doplnil Jiří Slovák.

Mezi ty, kdo elektronickou evidenci tržeb naopak vítají, náleží například šéf kaplického družstva spotřebitelů Jednota Kaplice. „My jsme kontrolní pokladny zavedli už v roce 2005," řekl předseda představenstva Jan Gušl. „Pro nás je přirozené odvádět státu daně a těžko nesu, když jiní je neplatí. Chceme stejné podmínky pro všechny a aby byly tržby pod kontrolou. Už aby to bylo."

Více čtěte dnes v Českokrumlovském deníku.