Již osm potvrzených případů klíšťové encefalitidy na Českokrumlovsku registrují jihočeští hygienici. I přes hrozbu zákeřné nemoci, která číhá takřka všude v přírodě, se lidé kupodivu očkování vyhýbají. V celé republice je naočkováno pouhých deset procent lidí, zatímco například v sousedním Rakousku množství očkovaných dosahuje osmdesáti procent. Proč je tomu tak? Češi prevenci podceňují. „Klíště jsem nikdy neměl, zřejmě je moc nepřitahuji. Kdyby se měl člověk očkovat na všechno, tak by se z toho zbláznil,“ míní například Petr Jirka z Českého Krumlova.

Že klíště takovému odpůrci očkování ještě nezamávalo se životem, neznamená, že se tak nemůže stát klidně dnes nebo zítra.

„Já jich měl letos už šest. Je jich hodně, samozřejmě se jich bojím. Naštěstí jsem ale očkovaný,“ řekl zahrádkář Jaroslav Kalkuš z Českého Krumlova.

Na očkování pořád ještě není pozdě. „V žádném případě, očkovat lze po celý rok. Řada lidí neví, že lze očkovat i během léta,“ řekla Ivana Krabatschová z českokrumlovského očkovacího centra. „Největší zájem o vakcinaci byl během mediální kampaně týkající se nebezpečí encefalitidy,“ dodala.

Nejohroženější skupinou z hlediska následků klíšťové encefalitidy jsou senioři.

František Kotrba z KHS Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích upozorňuje, že lidé mohou sledovat na internetu předpověď, jak asi budou klíšťata řádit. „Na webu www.chmu.cz najdou čtenáři předpověď aktivity klíšťat na víkend,“ uvedl Kotrba. Další nebezpečí, jaké člověku hrozí od klíštěte, představuje lymská borelióza, proti které neexistuje očkování.

„Prevencí je správné chování a oblečení v přírodě, používání repelentů a jiných odpuzujících prostředků, ale hlavně včasný nález klíštěte na těle a jeho odborné odstranění,“ upozornila vedoucí jihočeského protiepidemického odboru KHS Jitka Luňáčková.

Jak klíště vyndat?

Názory, jak správně odstranit klíště, se mezi lidmi liší. „Klíště musím viklat, ale hlavně ho nedusit nějakými mastmi,“ míní například Jaroslav Kalkuš z Č. Krumlova.

Petr Jirka z Českého Krumlova zase soudí něco jiného: „Klíště se musí otáčet proti směru hodinových ručiček.“

Podle Ivany Krabatschové z českokrumlovského očkovacího centra je jedno, zda se klíště vytočí, nebo vyviklá.

„Je třeba přisáté klíště opatrně odstranit a pak to místo vydezinfikovat. Rizikové je pálení odsátého klíštěte sirkou nebo zapalovačem. Nejlepší je klíště spláchnout do záchodu,“ řekla Krabatschová.

Viklání by mělo probíhat pomocí například pinzety. V žádném případě by se ho člověk neměl dotýkat holou rukou, protože i tak může hrozit kvůli výkalům nákaza.

„Zásadně špatné je dát na klíště olej nebo máslo. Klíště se dusí, tím může dojít k vyzvrácení střev s boreliémi do místa přisátí,“ upozornila Krabatschová.