Českokrumlovský region nyní stojí před vypuknutím epidemie. To usuzují hygienici podle informací, které jim ze svých ordinací zaslali lékaři.

V pátém kalendářním týdnu má totiž epidemiologické oddělení krajské hygienické stanice nahlášeno 1700 onemocnění na 100 000 obyvatel, to znamená více než 940 nemocných s akutními respiračními infekcemi. „Ve srovnání s předchozím týdnem se jedná o šestiprocentní nárůst. Výskyt respiračních infekcí je tedy stále zvýšený,“ uvedla českokrumlovská epidemioložka Ivana Krabatschová. „Největší vzestup nemocnosti jsme zaznamenali mezi lidmi starších šedesáti let a mezi předškoláky. V Jihočeském kraji už byl při výtěrech krku nemocných opakovaně zachycen chřipkový virus a množí se hlášení o onemocněních podobných chřipce. To svědčí o tom, že se nacházíme před vypuknutím epidemie,“ dodala.

Epidemie Českokrumlovsko přepadá prakticky rok co rok. Regionu se vyhnula pouze v roce 2002 a 2006, kdy onemocnění dosáhla maximálně zvýšeného výskytu. Mimořádně velký počet lidí postihla mezi 7. a 13. týdnem roku 2003, kdy nemocnost dosahovala až 4000 nemocných na 100 000 obyvatel.

 

Co je chřipka

„Akutní respirační onemocnění může být způsobeno mnoha bakteriemi a viry. Průběh onemocnění je velmi variabilní. Od lehkého nachlazení s mírnou teplotou a rýmou až po horečky s dalšími projevy, jako jsou kašel nebo bolesti v krku,“ říká Ivana Krabatschová. „Toto onemocnění může svými projevy připomínat chřipku. Člověk ho může přecházet a trvá od týdne až po měsíce. Zde není možnost preventivního očkování. Tady pomůže především preventivní podpora imunitního systému.“

To potvrzuje i křemežský lékař Bohumír Šimek. „Stoprocentní recept, jak vyzrát na onemocnění, není v medicíně nikdy na nic. Účinné ale je zvyšovat imunitní schopnost, a to saunou a otužováním. Stresové stavy, které prodělává lidský organismus v sauně, zvyšují jeho reaktivitu na případné infekce,“ říká přesvědčeně. „A také pravidelné sexuální aktivity, které příznivě působí na celkovou harmonizaci v organismu,“ dodal lékař, který na Křemežsku a Hornoplánsku, kde působí, zatím v posledních dnech ohledně chřipkových onemocnění obzvláště vysoký počet pacientů nezaznamenal.

Ovšem ne všechno je chřipka. „Chřipka je způsobena virem chřipky, který každý rok mění své vlastnosti a má mnoho variant. Proti viru chřipky existuje vakcína,“ říká Ivana Krabatschová. „Při chřipce trpí pacient vysokou teplotou, bolestí hlavy, svalů, kloubů, je unavený, může mít kašel, ale nemá rýmu. Takový člověk uléhá, protože není moc schopen chodit do práce nebo společnosti. Rekonvalescence trvá i několik týdnů. Je zde riziko komplikací, jako například zápal plic nebo zánět osrdečníku,“ popsala.

„Při běžné viróze nemají smysl antibiotika. Stačí paralen, zalézt do tepla a horký čaj s citronem. Vehementnější virózy člověka sklátí do postele a organismus si opravdu potřebuje odpočinout,“ podělil se o své zkušenosti Bohumír Šimek. „Naproti tomu chřipku způsobuje speciální virus chřipky. Onemocnění má těžký průběh, horečky kolem 40°C po dobu tří až pěti dnů. Jak rychle se člověk zberchá, závisí na jeho odolnosti.“