Českokrumlovský Klub filmového diváka v kině J a K bude mít od září novou podobu – jeho program bude sestavovat parta filmových nadšenců z krumlovského gymnázia spolu s jejich učitelem Jiřím Zemanem.

Nový vítr do plachet

„Diváků chodí čím dál méně, napadlo nás proto, že některým z nich dáme šanci, aby si sami vybrali, co chtějí vidět na plátně,“ uvedl ředitel kina Jan Jiřička. „Oslovit studenty mi přišlo jako dobrý nápad, spousta z nich jsou opravdoví filmoví nadšenci. Navíc právě středoškolští studenti vždycky tvořili velkou část návštěvníků ´filmáče´,“ dodal.

Na projektu se kromě školy podílí i město Český Krumlov, které zaplatí provozní náklady, zatímco kino poskytne zdarma prostory.

„Filmový klub by měl zprostředkovat diváckou zkušenost s náročnějšími filmy, trochu diváka vychovat, aby jen slepě nekonzumoval cokoli, co filmové továrny na hity vychrlí s velkou reklamou do distribuce,“ řekl Jan Jiřička. „Proto chceme obnovit i tradiční podobu filmového klubu s krátkou prezentací filmů a jejich autorů před promítáním, občasnými besedami s hosty a odborníky.“ Provozovatelé kina věří, že do kina tímto způsobem studenti přitáhnou i lidi ze svého okolí, kamarády, rodiče, známé a klub tak znovu bude plnit svoji funkci. Kinu přitom nejde o případný zisk z prodeje vstupenek.

Ten by měl pokrýt náklady na pozvané hosty nebo organizaci a propagaci menších filmových přehlídek v rámci klubu. Zbytek by si rozdělili tvůrci programu, kteří budou sami zajišťovat fungování projektu, od oslovení distributorů a sestavení programu přes propagaci a prodej vstupenek až po zvaní hostů a prezentaci zajímavostí před jednotlivými filmy.

Jiří Zeman