Na počet faulů a míru agresivity ve fotbale má vliv mnoho jevů. Záleží na soupeři, na taktice, na důležitosti daného střetnutí, ale také na rozhodčím, neboť každý z arbitrů má svůj určitý osobitý styl v posuzování nedovolených zákroků.

Velké derby

Například hned v prvním jarním kole krajského přeboru na sebe narazili dva odvěcí okresní rivalové – kaplický Spartak a českokrumlovský Slavoj. Tento derby zápas už sám o sobě má velký náboj, který byl tentokrát ještě víc umocněn tím, že se hrálo o první místo. Po skončení utkání se počet odpískaných faulů zastavil na číslici 32, a to v poměru 19:13 pro domácí Kaplici. Tato čísla lze považovat za lepší průměr. Z uvedeného statistického údaje lze vyčíst, že oba soupeři především chtěli hrát fotbal a fauly, i když šlo o velké derby se vším všudy, tak vyplynuly jen ze hry. Žádné zákeřnosti bychom v tomto utkání nenašli, o čemž svědčí i počet udělených žlutých karet (1:3).

Bitva „známých“

Poněkud jiný obrázek fotbalovým fandům nabídl nedávný zápas z jarního programu oblastní I. B třídy, v němž se v sousedském derby ve 22. kole utkaly celky Chvalšin a Křemže. I když se i v tomto duelu prakticky všichni aktéři velmi dobře znají, tak pokaždé tento souboj přináší bitvu na ostří nože – a nejinak tomu bylo i tentokrát. Počet žlutých karet udělených rozhodčím se přiblížil počtu deseti (3:5). Mělo se však i červenat, a to hned v několika případech. Už v úvodu po kartě červené barvy volal zákrok zezadu na hostujícího útočníka pronikajícího do vyložené gólové šance. Ještě markantnější pak bylo oplácení domácího fotbalisty po odpískání těsně před půlí. To viděli oba aktéři souboje jen žlutou. Po obrátce pak tentýž hostující hráč dostal za nevybíravý zákrok už druhou žlutou, přesto vinou chyby arbitra pod sprchy předčasně nešel.

„Fotbal je určitě tvrdá hra, ale podobné zákroky s tím nemají nic společného a měly by se tvrdě trestat. Pokud je ovšem v souboji balon, tak je to ve hře a rozhodně bych podobné situace neřešil soudně, ani v případě zranění,“ řekl nám trenér domácího družstva Zdeněk Čarek. „I v případě zranění je soudní trestání nesmysl. Ti kluci s tím, že zranění je může potkat, na hřiště jdou. Co se ve fotbale stane, tak by se tam mělo i vyřešit. Každý hraje na výhru, v sázce jsou důležité body. Až se bude hrát o pusy, tak si budeme dávat pusy,“ připojil neotřelý pohled kouč hostujícího kolektivu Jan Chromý.

Zranění to vidí jinak

Na nebezpečí případného zranění se ovšem i přímí aktéři dívají různě. „Bojovnost je sice pěkná věc, ale ti mladíci to někdy trochu přehánějí. Co asi budu dělat, když mi takový „divočák“ ve skluzu zlomí nohu. Podnikám a kdo asi bude platit hypotéku, když budu třeba půl roku marodit. Ten kluk asi ne…“ jasně říká křemežský matador Filip, jenž se rovněž ve vypjatém zápase stal terčem faulu, který bychom na našich trávnících vídali raději co nejméně.

Karel Vosika, Libor Granec