Do nich se oblečou žáci českokrumlovské základní umělecké školy při Barokní noci na krumlovském zámku. Tímto unikátním programem v interiérech a exteriérech zámku tradičně začíná Festival komorní hudby, jenž letos oslaví jubileum 30 let své existence.

„Barokní noc je každoročně jiná, vždy se snažíme pro návštěvníky vymyslet něco nového," říká ředitelka festivalu Hana Pelzová. „Základem jsou vždy opera a téma komedie dell´arte. Loni se noc odehrávala v duchu námětu, že schwarzenberská garda zachránila Barokní noc před tureckou armádou," doplnila s úsměvem.

„Pořád hledáme a bádáme v minulosti. A přišlo se na to, že schwarzenberská garda si vychovávala své nástupce – oddíly mládeže. Většinou to byli synové gardistů a museli umět hrát na dechový nástroj."

Schwarzenberská garda totiž nejenom plnila úlohu čestné stráže, ale také měla svůj orchestr. Ten pak vystupoval kromě zámku rovněž na městských akcích, a to až do předválečných let.

A schwarzenberská dětská garda měla také své uniformy, i když ne tak kvalitní jako praví gardisté. „Kostýmy byl ušité z pláten, ale barvy odpovídaly pravé uniformě," podotkla Hana Pelzová.

S dětskou schwarzenberskou gardou se již návštěvníci při minulých ročnících Barokní noci potkali, ale tehdy měli žáci kostýmy zapůjčené z Barrandova a ne zcela odpovídaly skutečnosti. Nyní už budou vlastní. Nadační fond Festivalu komorní hudby jich nechává šít osm ve velikosti 160, plus uniformu pro velitele.

„Budou to dokonalé repliky včetně detailů a ozdob. Momentálně se řeší knoflíky," líčila včera Hana Pelzová. „Gardisté se těší velikému zájmu dětí, všechny jimi chtějí být. Tentokrát by to měli být samí chlapci. Procházejí výcvikem, nevyhnou se ani pořadovým cvičením. Čtyři dvojice gardistů vede profesionální herec Justin Svoboda, který vystoupení dětské gardy dodává humorný nádech, nadsázku, pro diváky je vystoupení zábavné. Navíc je to poučné, málokdo ví, že dětská garda má historický základ."

Děti se do výcviku tak vžívají, až je musí Justin Svoboda krotit a vracet do reality.
„Schwarzenberská garda je mysterium. Děti berou tu roli se vším všudy, ale na přípravě pracují další nadšenci a odborníci," vyzdvihla Hana Pelzová. „Vytvořit ty kostýmy až po čepice není jednoduché a je to docela oběť. Moc si za to všech vážím."

Barokní noc se uskuteční 24. a 25. června.
Díky výročí festivalu se místní mohou těšit na určité slevy a bohatý program. Na programu festivalu bude čtrnáct koncertů.