Hana Filková z brněnského Ústavu genetiky byla v Dolním Dvořišti hlavním hostem přednášky o genetice. Zeptali jsme se jí i my.

Jak může současná genetika pomoci obyčejnému člověku v jeho obyčejném běžném životě?
Pokud máte děti, jste středního věku, chcete dalšího potomka a jeho zplození půjde hladce, pak vám asi genetika nepřinese nic, pokud se tedy dítě narodí zdravé.
Pokud to ale nepůjde a oba partneři jsou staršího věku, pak už to může být první věcí pro genetickou poradnu. Protože po roce a půl trvání tohoto stavu už by se to mohlo nazvat sterilitou a s přibývajícím věkem může být tento stav častější a složitější. Například s ohledem na vyšší pravděpodobnost genetických změn plodu.
Typickým příkladem je Downův syndrom u budoucího dítěte. Zatímco u mladších žen je tato pravděpodobnost jedna ku osmi stům, po čtyřicítce věku už je to jedna ku třinácti. Tady je v současné době pomoc genetiky naprosto jasná.


Nemůže být ale přílišná publicita takových záležitostí naopak kontraproduktivní? Protože poměrně dost žen se už v současné době rozhoduje mít dalšího potomka po třicátém roce svého věku, nemohou je tyto informace naopak zbytečně „vyplašit“?
Jde o to se na ten věk připravit, protože to není záležitost genetiky, ale fyziologie. Kolem pětadvaceti let věku je náš organismus na dítě nejlépe připraven a ten věk se v současné době zvedá.
Spíše bude ale problém v tom, že maminky, které chtějí kolem třicítky svého věku další dítě, mohou najednou zjistit, že to prostě už není tak jednoduché.

Ano, jestli se nepletu, plodných dní je pouze dvanáct do roka?
Přesně tak. Kolikrát je zázrak spíše to, že se početí povede a že máme děti většinou zdravé, než že se nepovede. To si málokdo uvědomuje.


Co byste ráda, aby si lidé z vašeho povídání odnesli?
Toho je plno. Ale třeba pro zajímavost, víte, že žena má chromozom XX a muž XY?


Ano.
A znáte určitě takové příběhy z okolí nebo historie, kdy se muži rozváděli se ženou, nebo panovníci nechali popravovat královny, protože mu nedaly syny? A přitom si za to mohli ti muži sami?


Jak to?
Protože pohlaví dítěte určuje právě mužský chromozom, tedy partnerův, nikoliv partnerky. Což se tenkrát nevědělo.


Celý rozhovor najdete ve čtvrtečním (17. května) vydání Českokrumlovského deníku.