Teplé počasí potřebuje správa českokrumlovského zámku k odstranění graffitů, kterými se snažil „ozdobit“ loni v listopadu neznámý sprejer světově uznávanou památku UNESCO. Likvidaci čmáranic je ale nutné provést mokrou cestou, pro což není zima nejvhodnější období. Momentálně je však počasí spíše jarní a grafické dílo je stále na svém místě. Lidé se tedy podivují, proč už nezmizelo.

„Omítka pak může schnout třeba dva až tři týdny. Teď je sice pěkně, ale co bude za týden?“ odpovídá kastelán zámku Pavel Slavko. „Musíme počkat, než budeme mít jistotu, že teplota vydrží opravdu čtrnáct dní nad nulou. Takhle omítka zmrzne, rozruší se a do jara spadne,“ vysvětlil. Na odstranění je třeba použít chemický přípravek v gelu, kterým se obrazec potře a nechá působit. Vše se pak smyje tlakovou vodou.

„Není se samozřejmě čemu divit, že by voda napáchala škody. Omítku by kromě graffiti nakonec zima ještě totálně zničila. Myslím, že až se ten kluk nebo holka najde, bude mít perný život,“ míní Josef Tauber z Českého Krumlova.

Ač se to může jevit, že je momentálně kolem honby na záškodníka ticho po pěšině, není tomu tak. Zámek vyhlásil válku, a ta stále pokračuje. Je pomalá, ale jistá. Kastelán nepochybuje, že na provokativního umělce jednou spadne klec.

„Chce to klid. Je možné, že je to takový ten čestný sprejer, který se kochá a drží vše pěkně pod pokličkou. Mezi kamarády se nevytahuje, možná tak učiní až po nějaké době. Bude to prostě nějaký zakuklenec, což nám čas ukáže. Ale žádný strach, my ho dostaneme,“ věří Slavko.