Vznáší se nad školou proto, že se studentům a českokrumlovskému zastupiteli doktoru Janu Vorlovi, jenž se studentů zastal, podle jejich názoru doposud nedostalo od ředitelky uspokojivého vysvětlení.

Nesouhlas některých studentů vyvolal fakt, že rok po jejím nástupu do funkce byl propuštěn oblíbený učitel angličtiny, který na škole působil po dobu záskoku za pedagožku toho času na mateřské a rodičovské dovolené. Studenti tehdy sepsali petici, kterou podepsala údajně více než polovina studentů školy.

Protože se nic nedělo, vložil se do věci po roce a půl zastupitel města Jan Vorel 
a uveřejnil v Novinách města Český Krumlov (6. 2. 2015) otevřený dopis, v němž vyzývá ředitelku gymnázia k odpovědi a vysvětlení.

„Od nástupu paní ředitelky Hany Bůžkové na gymnázium se situace velice polarizovala," říká Jan Vorel. „Někteří učitelé byli propuštěni, někteří odešli sami. Vše vyvrcholilo tím, že byl v roce 2013 propuštěn oblíbený učitel angličtiny. Neměl sice plnou kvalifikaci, ale ještě do nedávné doby by mu to stačilo na vyučování na gymnáziu. S bývalou ředitelkou gymnázia měl uzavřenou smlouvu na dobu určitou po dobu mateřské a rodičovské dovolené za kolegyni."

Zdůrazňuje, že ho velmi pobouřilo, že je petice studentů i po takové době bez jakékoliv reakce od paní ředitelky.

„Při čtení petice jsem byl na na ty mladé lidi opravdu hrdý. Už se konečně nebojí vyjádřit svůj názor i proti nadřízeným. Když nám tu ale vyrůstá sebevědomá generace, tak jim dáváme do budoucího života vzkaz: Protestujte si proti čemukoliv, stejně na vás nebude nikdo reagovat. Po takové zkušenosti z nich vyroste stejné ´stádečko´, jako jsme byli my," míní Jan Vorel. „Svůj otevřený dopis jsem poslal nejenom do Novin města, ale také paní ředitelce," dodal.

Jenomže k tomu, proč neodpovídá a nic nevysvětluje, má ředitelka českokrumlovského gymnázia několik pádných důvodů.
„Na gymnáziu byly polarizované vztahy dlouhou dobu, ty se nepolarizovaly s mým nástupem," oponuje ředitelka českokrumlovského gymnázia Hana Bůžková. „Myslím, že pan doktor Vorel má pouze jednostranné informace."

Gymnázium má padesát zaměstnanců, při nástupu Hany Bůžkové bylo na škole šest zaměstnanců nadlimitních. „Od našeho zřizovatele, kterým je krajský úřad, máme daný limit, který musíme držet, což znamená, že na těch šest lidí škola nedostávala peníze. Čili jsem pochopitelně musela učinit úsporná opatření. Učitel, kolem kterého vznikla údajná kauza, neměl potřebné vzdělání, pouze střední školu. Zákon o pedagogických pracovnících, který musím dodržovat, vyžaduje pro učitele na gymnáziu úspěšně ukončené magisterské vysokoškolské vzdělání na univerzitě, ne jen maturitu!"

Ovšem jak to bylo přesně s uzavíráním smluv s oním učitelem, nemůže ředitelka školy veřejně rozebírat, proto neodpovídala ani na výzvy k vysvětlení situace.

„Jde o pracovně právní vztah, který se týká pouze zaměstnavatele a zaměstnance," zdůrazňuje Hana Bůžková, „pouze podotýkám, že učitel nebyl propuštěn, ale řádně mu skončila pracovní smlouva na dobu určitou."

A na petici studentů ředitelka reagovala. „Upřesňuji – nebyla to petice, byl to přípis studentů. Ten obsahoval nesouhlas, že odešel učitel angličtiny a pak subjektivní názory nebo pocity studentů a de facto mě vyzýval k porušování zákona o pedagogických pracovnících. Já jsem v červnu 2013 na základě toho svolala starosty všech tříd a v rámci možností je informovala o tom, co to je pracovně právní vztah a nakolik mají právo do něho mluvit, což opravdu nemají. Studenti se mohli na cokoliv zeptat a žádala jsem je, ať pravdivě informují své třídy. Víc jsem se tím nezabývala, domnívala jsem se, že to stačí." Škola má o tomto setkání uložený zápis.

Pro názornější vysvětlení přidala Hana Bůžková příklad: „To je stejná situace, jako kdyby lékaři poslali na operační sál místo univerzitně vzdělaného lékaře operovat zdravotní sestřičku s maturitou, protože tu operaci už tisíckrát viděla. Já se za svůj postup zodpovídám zřizovateli, vše proběhlo podle práva a zákona. Ničeho nezákonného jsem se nedopustila, ba právě naopak."
A dodala: „Panu Vorlovi jsem neodpovídala proto, že o pracovně právním vztahu se zaměstnancem se nemohu bavit s někým dalším. Znovu opakuji, já nebudu a nemohu veřejně propírat pracovně právní vztahy. To bych porušovala zákony."