Plamínek betlémského světla přivezli v sobotu hasiči z hornorakouského okresu Freistadt k rakouským hranicím Wullowitz, kde ho předali českokrumlovským hasičům. Stalo se tak již podvacáté. Tradičního aktu se zúčastnilo zhruba 400 lidí.

„Pro plamínek jsem přišel se svým dědou. Doufám, že nám cestou nezhasne, protože fouká vítr,“ strachoval se jeden z mnoha návštěvníků Toník Jaruš. „Kdyby zhasl, tak to prý přináší smůlu,“ dodal.

Přinést si takzvané Světlo přátelství nebylo úplně nejjednodušší, protože se během předávání strhla menší sněhová vánice.

„Dneska nám začalo sněžit, takže nastala pěkná atmosféra. Škoda jen, že je ta zima tak vlezlá,“ shodli se manželé Vrchlabovi.

Celé česko–rakouské setkání provázela přátelská atmosféra. „Hasiči z České republiky jsou naši kamarádi. Máme je rádi. Je dobře, že jsme tu všichni spolu,“ usmíval se začínající rakouský hasič Kurt Pichler.

Tradice

„Je to tradice, která dává smysl. Díky ní se mezi námi utužují partnerské vztahy,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje v Českém Krumlově Pavel Rožboud.

Poprvé bylo betlémské světlo předáno českokrumlovským hasičům 23. prosince roku 1989 na celnici v Dolním Dvořišti. Stalo se tak po pádu komunistické vlády.

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté druhé výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem,“ uvedl Rožboud.