Kvůli tomuto místu českokrumlovští hasiči zachraňovali několik lidí, které strhl silný proud i s jejich auty. Pravděpodobně podcenili nebezpečí, které jim hrozí, ale Jan Miko, který patřil mezi zachráněné, byl výjimkou. Na tom, co se mu přihodilo, nenesl nejmenší díl vlastního přičinění.

Šestašedesátiletý Jan Miko z Českého Krumlova se v neděli kolem šesté hodiny ráno vracel z práce od zámecké zahrady zadem kolem Vodotrysku. O tom, co se děje na Chvalšinské, neměl ani ponětí. Netušil, že Chvalšinskou silnici rozvodněná Polečnice změnila v dravou řeku. Jel autem, žádnou vodu neviděl a než se nadál, sebral jeho vůz proud. „Neměl vůbec šanci cokoliv udělat," vyprávěla v pátek jeho žena. „Nic netuše přejel kopeček a okamžitě ho stáhl proud. Doslova ho to vcuclo do ČEVAKu."

Auto se ponořilo čumákem dolů, jenom zadek mu koukal z vody ven. Janu Mikovi se jen zázrakem podařilo otevřít zadní dveře a dostat se z auta. „Vylezl a postavil se na plot, nebo zídku, která tam byla. Držel se za značku, ale přestože stál na plotě, sahala mu voda až po pás," líčila paní Miková. Takhle tam Jan Miko stál nejméně půl hodiny a dál prožíval nejhorší okamžiky svého života. Nikde nikdo, přestával věřit, že toto nedělní ráno přežije.

Plavání nebyla jeho silná stránka, tak na pokus překonat silný proud nebylo ani pomyšlení. „Hasiči mu pak říkali, že přeplavat tu vodu bylo bez šance," dodala jeho paní.

Naštěstí se posléze objevili hasiči, kteří jeli k Madetě pro jednu paní. „Štěstím bylo, že si hasiči  všimli jeho auta," řekla paní Miková. Hasičům ale chvilku poté přišla i zpráva z dispečinku o muži v nouzi. Jana Miko ze smrtelného objetí velké vody osvobodili.

Nicméně ani nyní není Janu Mikovi zrovna nejlépe. Obrovské trauma se podepsalo na jeho zdraví.