„Hexavakcíny máme naprostý dostatek. Co chceme, to nám dovezou,“ ujišťuje dětská lékařka v Kaplici Marie Mikešová. Problém nikde nevidí ani její krumlovský kolega Martin Dvořák. „V našem okrese je s hexavakcínou vše v naprostém pořádku, máme tady toho dost. S dodávkou od hygieny jsme nenarazili na problém. Ten je dnes pouze s očkováním na klíšťovou encefalitidu. Není tedy třeba podléhat nějakému šílení, že je vakcíny nedostatek, protože to není pravda. Jsem přesvědčený, že to nebude celoplošný problém.“

Očkování hexavakcínou je v současnosti zcela zdarma. První injekci děti dostávají po třetím měsíci. „Loňský rok si to rodiče museli zaplatit, letos je přeočkování zdarma pro děti, které se narodily po prvním lednu tohoto roku,“ dodává Mikešová. Minulý rok jedna injekce stála zájemce něco přes 1500 korun. Celé očkování je tedy vyšlo kolem pěti tisíc. Zájem o hexavakcínu ale byl celkem velký.

„Dbalí rodiče, kteří nechtěli ušetřit, a záleželo jim na bezpečnější vakcíně pro svoje dítě, tak zaplatili kolem pěti tisíc. Odpovědných rodičů byla poměrně dost velká řádka,“ říká Dvořák. Hexavakcína obsahuje očkování proti šesti nemocem (záškrtu, tetanu, dávivému kašli, dětské přenosné obrně, hepatitidě typu B a Haemophilus influenzae typu B). Dítě tedy dostane méně injekcí, než tomu bylo dříve.