Letní vodácká sezona skončila a mnoho lidí si oddychlo. Zvláště ti, kteří bydlí poblíž kempů. V Českém Krumlově je jako zdroj problémů, rušení nočního klidu, nepořádku a opilých vodáků vnímán především kemp v Novém Spolí.

„Zeptejte se tady kohokoliv, všem to vadí. Bydlíme tu deset let a je to hrozné,“ konstatuje rezolutně Nina Radová, jedna z obyvatelek žijících v těsné blízkosti kempu. „Má sestra bydlí naproti na Plešivci a i ona si stěžuje na to, že až na sídliště je v noci hluk z kempu slyšet,“ doplnila Radová.
Podle českokrumlovské místostarostky Jitky Zikmundové došlo před letošní sezonou mezi majiteli kempu a městem k jednání. „Dohodli jsme se, že budeme hledat možnosti, jak minimalizovat problémy. Teď jsme uplynulé měsíce znovu vyhodnotili a musím říci, že se několik věcí opravdu zlepšilo,“ uvedla Zikmundová.

Řešilo se vylepšení navigace kempu, rozšířen byl samotný vjezd do něj, byly nainstalovány nové informační tabule, z hlediska bezpečnosti už není možné rozdělávat ohně kdekoliv, ale vodáci mají k dispozici přenosná kovová ohniště včetně možnosti zakoupení dřeva. To už by mělo zamezit letitému kradení dříví kolembydlícím občanům.

Jinou věcí už je chování kempařů pod vlivem alkoholu. Jeden z provozovatelů kempu, Jiří Augustin, dodává: „Podél řeky existuje plno občerstvení, takže když večer přijedou, kolikrát sotva stojí na nohou. A pak dělají výtržnosti. A pokud je nemohou dělat tady v kempu, jdou do města.“ A když se vrátí v nějakém relativním klidu, často pokračují u ohně s hulákáním dál. V tom se jim snaží ale provozovatelé kempu bránit. Nejčastější reakcí takového vodáka je: „Mám dovolenou, chci si jí užít, a tak si budu dělat, co chci!“

Provozovatelé se snaží udržet klid a pořádek i ve vlastním zájmu. „Už se stalo, že jsme některým návštěvníkům museli vracet peníze. Stěžovali si, že se tu kvůli hluku nevyspali. Na výtržníky jsme zavolali strážníky a vyhostili je z kempu,“ doplnil další z provozovatelů František Klajl.

Kdo nejvíc zlobí?

„Nejhorší zkušenosti mám s Němci, to je děs a hrůza. A jezdí sem i horší lidé z Moravy. Ti bývali vždycky perfektní. Teď? U výčepu vás pošlou někam se slovy, že to tady celé koupí, protože mají dost peněz,“ míní Klajl.

Penězi se ohání především takzvaná zlatá mládež. „Stane se, že pokud na ně zavoláte policii, vytáhnou mobil, zavolají právníkovi svého tatínka, předají mobil policistovi a už se s ním vůbec osobně nebaví,“ přidává další z postřehů Jiří Augustin, který sám má za sebou z potyček s opilci pochroumanou nohu i rameno.

Nová pravidla a přísnější režim v kempu jsou podle všeho znát. Negativních ohlasů z okolí údajně úbývá.

„Za letošní sezonu jsme měli řádově desítku stížností na kemp v Novém Spolí, což je oproti předchozím letům znatelně méně,“ zhodnotil velitel českokrumlovských strážníků Jan Šítal.

Z toho by se dalo soudit, že výtržností a hluku je méně, nebo že místní obyvatelé rezignovali na oznamování nějakých problémů s tím, že to zkrátka dva tři měsíce v roce vydrží. Jak doplňuje místostarostka Zikmundová, je to škoda: „Bylo by vhodné, abychom takové problémy nahlášeny měli a věděli o nich.“