„Vždy se ráno dívám na hodiny na věži a úplně mě to rozhodilo. Ukazovaly mnohem víc, než mělo být,“ polekaly ve čtvrtek ráno rafičky na věži například Lenku Maurerovou z Českého Krumlova.

 

Lidé byli mimo

„Už mi sem několik lidí volalo, že jsou zvyklí řídit se podle věže, a tak přišli pozdě do práce,“ přitakal včera s úsměvem kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko. „V hodinovém mechanismu se porouchalo jedno důležité soukolí. Utrhl se zub a v důsledku toho hodiny přeskakovaly,“ vysvětlil.
Zámečtí proto hodiny odstavili, nechali vymontovat porouchanou součástku a poslali ji k restaurátorovi hodin do Karlových Varů. „Tam budou muset součástku odlít ze vzácné bronzové litiny. „Zatím se předpokládá, že součástku odlijí asi do deseti dnů,“ řekl Pavel Slavko.

 

Pomůže znělka

Po tuto dobu se lidé mohou řídit znělkou na věži, která vždy spolehlivě ohlásí devět, dvanáct a 18 hodin. „V devět hodin bude hlásit, aby lidé vstávali – alespoň si přispí, ve dvanáct čas na oběd, v 15 hodin, že skončila práce na poli a v 18 hodin, že je čas jít na kutě se slepicemi,“ dodal s úsměvem Pavel Slavko.