Jablkový štrúdl byl v sobotu v podvečer hlavním středem zájmu v Holubově. Po roce opět proběhla originální soutěž zvaná Štrúdlování, která v obci zaznamenala úspěch už loni. Své osobité štrúdly dalo do placu 22 místních lidí, kteří pak čekali na hlasování návštěvníků a hlavně na odborné stanovisko poroty. Zatímco diváci mohli hodnotit pouze vizuálnost jablečné pochoutky, porota s potěšením ohodnotila i její chuť.

„Jaký se mi líbí nejvíc? To je přeci tajné,“ usmívala se například Daniela Kablišová. „Všechny vypadají pěkně, snad i tak dobře chutnají,“ dodala se slovy, že štrúdl doma také dělá. Spokojí se ale jen s klasickým.

Jablečný krokodýl

Největší obdiv patřil jablečnému krokodýlu, kterému fandily hlavně děti.

„Krokodýl se mi líbí nejvíc, vypadá pěkně. Štrúdl mám ráda, mamina nám ho občas dělá,“ řekla například Manuela Haug. Její sestra Jessica fandila všem, podle ní je výběr těžký. „Všechny jsou krásný. Myslím, že i budou všechny dobré,“ uvedla Jessica Haug.

Porota v akci

Po odhlasování návštěvníků následovalo divadelní vystoupení dětí z místní základní školy, po kterém se místnost se štrúdly uzavřela. Porotci vzali vidličky, nasadili mlsné pohledy a vrhli se na známkování.

„Hmm, tak myslím, že by u mě nikdo nepropadnul. A to vím, o čem mluvím, několik let jsem učil,“ hlásil mezistav například Jan Cipín.

Hodnocení chuti bylo nečekaně náročné. Přece jenom, ochutnat hned 22 štrúdlů chce mít dobře připravený žaludek.

„To jsem zvědav, co s námi potom udělá pivo,“ narážel na štrúdl se šlehačkou jeden z porotců. „Někteří jsou už napapaní a v klidu si posedávají,“ poukazoval se smíchem další na odpočívajícího starostu obce Jaroslava Fraňka.

„Je to opravdu náročné. Jsou ale hodně dobré,“ okomentoval hodnocení Franěk.

Účast soutěžících byla letos stejná jako minulý rok. Akci však navštívilo více lidí.

„V loňském roce jsme to zkusili poprvé. Nečekali jsme, že Štrúdlování bude mít takový ohlas. Ještě by to chtělo rozdělit na různé druhy štrúdlů, nejenom na jablečné,“ informovali pořadatelé.

Jak se dalo předpokládat, vítězem se nakonec stal krokodýl, jehož autorkou byla místní Jitka Nováková a její babička.