Horní ulice je opravena a plný provoz bez omezení se do ní vrátí v pondělí osmého prosince, o dva dny dříve, než bylo plánováno. Spojnice mezi českokrumlovským Náměstím Svornosti a Městským divadlem má za sebou zásadní změny. Jak včera uvedla mluvčí radnice Jitka Augustinová, právě skončily práce na zádlažbě mostu mezi divadlem a Hotelem Růže. „Podle smlouvy města Český Krumlov s dodavatelem by měla být Horní ulice předána do desátého prosince,“ doplnila mluvčí.

„Je dobře, že už je ulice opravená,“ dodal s ulehčením Radim Marchal z prodejny hudebních nástrojů. Ta byla pracovním ruchem a hlukem po velkou část rekonstrukce silně zasažena. Podobně si notují i jiní občané, i když chůze po dlažbě má do hladkého asfaltu přece jen daleko. Ovšem dlažební kostky do těchto míst prostě patří.

Bylo to nutné

Podle vedení města k uzávěře muselo dojít. „Ulice se opravovala naposledy před dvaceti lety a nynější práce byly zkrátka nezbytné,“ konstatoval starosta města Luboš Jedlička. Český Krumlov navíc v letošním roce získal peníze na opravu z jiných zdrojů, protože z napjatého vlastního rozpočtu by na stavbu peníze nemělo.

„Náklady na rekonstrukci Horní ulice činily 6,1 milionu korun. Na rekonstrukci významnou měrou přispěla Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky,“ doplnila mluvčí Augustinová. Předláždění bylo také propojeno s rekonstrukcí inženýrských sítí pod povrchem a opravou kašny na náměstí.
Horní ulice už v neděli posloužila k symbolickému ztvárnění přítoku vody k napájení nově zprovozněné kašny. Symboliku vody ovšem převzal oheň a světelná iluminace. Historicky byla ulice k tomuto účelu skutečně využívána a voda do kašny tudy proudila z hornobránského rybníka.

Práce na obou místech proběhly dohromady a vše stálo 9,5 milionu korun. Na opravu kašny přispěli i soukromí dárci.

Investice do Českého Krumlova tím ale zdaleka nekončí. V nadcházejícím roce přijde na řadu dlouho očekávaná oprava Lazebnického mostu, sanace skály Pod kamenem, úpravy Městského parku a protipovodňová opatření na Vltavě i Polečnici.