Dlouho očekávaná rekonstrukce Horní ulice v Českém Krumlově začne prvního září a potrvá až do prosince. Jedna z nejdůležitějších ulic v centru města se dočká výměny asfaltového povrchu, úprav chodníků a rekonstrukcí plynofikačních inženýrských sítí pod povrchem.

První etapa prací je podle mluvčí radnice Jitky Augustinové naplánována od hrany náměstí ke Kostelní ulici. „Tato část, v místech, kde je bankomat, bude uzavřena celé září a nebude ani průchozí ani průjezdná,“ upřesnila včera mluvčí. Obcházet stavbu bude možné buď Masnou nebo Kostelní ulicí. Nachystaný je i workshop s majiteli domů, kteří by se od města měli dozvědět více.

„O uzávěře vím od kamarádky. Od města nevím zatím vůbec nic. Je možné, že dalo vědět majitelům v Budějovicích, protože my tady máme jenom pobočku. Ale mohli za mnou přijít a říct mi to také,“ uvedl včera Radim Marchal, vedoucí prodejny hudebních nástrojů s tím, že provoz se bude snažit zachovat i během rekonstrukce ulice.

Druhá a třetí etapa, které by měly začít v říjnu, už povedou od Masné ulice až k muzeu. Opravy budou probíhat vždy jen po jedné polovině vozovky. Nejprve to bude pravá polovina ve směru do centra na straně u muzea, poté levá, na straně knihovny. Městské knihovně by se měly problémy vyhnout.

„U nás se provoz nebude absolutně měnit. Vše bude postaru, neboť jsem byla od našich nadřízených uklidněna, že by se to nemělo vůbec pěších dotknout.

Lidé budou moci chodit buď Kostelní, nebo Masnou do kopce,“ ujistila včera ředitelka knihovny Karla Votřelová. Přístup bude komplikovanější, ale bude i s každodenním provozem kromě středy. „Druhá a třetí etapa připouští nezbytný minimální provoz stavbou a to vozidel do 3,5 tuny, zásobování bude umožněno od 18 do 8 hodin. Práce na samotné stavbě budou probíhat do 18 hodin. Město se tak omlouvá občanům na hluk,“ dodává Jitka Augustinová.

Objížďka rekonstruované Horní ulice bude pro dopravu po celou dobu stavby vedena přes most u DDM a Lineckou ulicí a dále do centra Českého Krumlova. „Turisté z toho budou asi trošku šílení. Osobně se mě to ale moc netýká, protože do města přijdu jednou za čas. Abych ale řekla pravdu, tak moc nechápu, proč se opravuje zrovna tato ulice, která mi přijde v pořádku,“ namítala včera obyvatelka města Jana Ledecká. Podle vedení města jednou k uzávěře muselo dojít. Ulice opravovala naposledy před dvaceti lety a nynější práce jsou zkrátka nezbytné. Předláždění bude propojeno s rekonstrukcí kašny na Náměstí Svornosti. Práce na obou místech musí proběhnout dohromady, nebo ve vzájemné návaznosti, protože jsou napojeny na jedny inženýrské sítě. Vše dohromady bude stát 9,5 milionu korun.

Zdeněk Zajíček, Václav Votruba