Začátkem letošního podzimu by mělo dojít k výraznému ulehčení finančně a technologicky náročnému vývozu odpadů v Horní Plané, který trpí velkou rozlohou a malým počtem obyvatel. Po několika letech plánování, kdy město čekalo na pomocnou dotaci, která nakonec přišla z Operačního programu životního prostředí, dojde k vybudování sběrného dvora. Bude se nacházet v ulici V Domkách.

„Rozpočet na celý projekt se pohybuje kolem 3, 2 milionu korun, přičemž zhruba 85 procent je dotace,“ řekl starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Město momentálně schválilo smlouvu o poskytování poradenských služeb při zajištění jeho realizace. „Je to samozřejmě tak specifická záležitost, že jsme se dohodli se subjektem, který umí zpracovávat takovéto dotace a všechny náležitosti k nim. Dohodli jsme se na spolupráci až do fáze závěrečného hodnocení, což znamená, že nás bude provázet celým řízením,“ zmínil starosta.

Cizí smetí

Město v otázce odpadů řeší další nepříjemný problém. Své smetí do něj přiváží plno lidí z okolních obcí, kde se platí za každou popelnici.

„Nepřijde mi příliš normální, že někdo naloží do auta pytle s bordelem, který poté přiveze do našich kontejnerů. Na druhou stranu, lidé chtějí ušetřit jednoduše na všem,“ postěžoval si místní Michal Toman.

„Stává se to kvůli tomu, že místní lidé a majitelé nemovitostí platí formou poplatku příspěvek na likvidaci, tudíž je jedno, kolik odpadu vyprodukují. Nikdo poté nemá tendenci odpad vyvážet někam jinam, než na místa, která jsou určená k jeho uložení,“ řekl Hůlka.

Více si můžete přečíst ve středečním (11. června) vydání Českokrumlovského deníku.