Krajské zastupitelstvo vzalo při svém posledním jednání na vědomí studii Jihočeského kraje pro využití vojenského újezdu. Ta mimo jiné počítá s vybudováním lyžařského areálu na vrchu Špičák a v jeho okolí.

Využití se nebrání armáda, ale její představitelé připomínají, že je nutné zvážit nutnost pyrotechnické a ekologické očisty území uvolněného pro civilní využití. Potřebné finance by musel najít státní rozpočet nebo by mohly přispět fondy Evropské unie.

„Nabídli jsme řešení, které je vstřícné ke všem partnerům,“ uvedl na adresu současné varianty lyžařského areálu hejtman Jan Zahradník. Na Špičáku a v jeho okolí by mohlo vzniknout podle autorů studie až 35 kilometrů sjezdovek a mezi 70 až 100 kilometry běžeckých tras. Pro umělé zasněžování by mohl posloužit jako zdroj vody zdejší rybník Olšina.

Areál by nabídl vedle Kramolína a Zadova na Šumavě další velké lyžařské středisko. Mohl by podle studie, kterou vzali krajští zastupitelé bez připomínek na vědomí, nabídnout i řadu pracovních míst. Výhrad vůči areálu se ale nevzdává občanské sdružení pro ochranu přírody Calla.