"Je to hrozná událost," říká Tobor Horváth. "Myslím, že takové útoky budou přibývat a jejich hrozba narůstá s přílivem migrantů. Teroristické útoky jsou novým způsobem boje, na který nejsme zvyklí. Vlastně jde o skrytou teroristickou válku. Myslím, že se blížíme k tomu, abychom začali kontrolovat lidi tam, kde se jich sejde více než deset.

Z hlediska teroristů je to, co dělají, jednoduché řešení, protože se nebojí postihu, ani o svůj život. Cílem takových útoků je vyvolávat strach. To je jedna z metod teroristického boje a je velmi těžké proti tomu bojovat. Ale bát bychom se jich neměli a celý svět by měl spolupracovat v boji proti nim. Masakr v Paříži je vzkaz teroristů Evropě: umíme to i u vás.

Je to nelidské, není to seriozní boj, ti lidé v Paříži nemohli na záchranu svého života vůbec nic udělat. To není válka s vojenským nepřítelem, teroristé si nevybírají vojenské cíle, ale zabíjejí lidi, kteří s tím nemají nic společného.

Z toho důvodu je tu velké nebezpečí ze současné migrace a odpovědnost na sebe musí vzít země, kam tito lidé jdou.
Útoky ve Francii jsou teprve začátek. S tímto způsobem terorismu, kdy útočníci buď střílejí nebo odpalují nálože, se nedá bojovat. Jedinou možností je důsledně bránit, aby se teroristé nedostali ke zbraním a výbušninám, čili jsou nutné důsledné kontroly.

Toto je už vyhlášená válka. My nevíme, co s tím, z toho nelze nikoho obvinit, protože s takovou situací nemáme žádné zkušenosti a učíme se to. Útok ve Francii nebyla náhoda, to je cílená příprava, kdy teroristé zkoušejí, kam až mohou jít. A zkusí to i jinde. Musíme tedy investovat do bezpečnosti, zavést důsledné kontroly a dbát na jejich dodržování a nedělat, že se nic neděje. Neboť obrana Evropy nefunguje, v tom zaspala několik let. V Evropě panuje velká svoboda a v takových podmínkách není jednoduché s terorismem bojovat."

Více čtěte v pondělním vydání Českokrumlovského deníku.