„Výsledky výzkumu byly mimořádně přínosné a v některých ohledech překvapivé,“ uvedl ve středu 18.července, v poslední den výzkumu, doktor Tomáš Durdík, špičkový odborník na výzkum hradů nejenom v České republice, ale i v Evropě. Ten nyní vedl na Pořešíně výzkum Archeologického ústavu Akademie věd ČR Praha ve spolupráci se sdružením Hrady na Malši.
„Ukázalo se, že zejména nejvýznamnější držitel hradu, Markvart z Pořešína, který udělal hvězdnou kariéru a stal se hofmistrem královny, vylepšoval hrad, co mohl. Vytvořil z něho luxusní sídlo, což se projevilo ve stavební činnosti i předmětech, jejichž zbytky jsme tu našli,“ líčil. O tom, že pán z Pořešína žil v luxusu, není pochyb ani navzdory tomu, že hrad byl před svým zbořením vyklizen. Nicméně i z toho, co se našlo, je jasné, že hrad Pořešín býval sídlem velmi honosným.
„Překvapením pro nás bylo zjištění, že v paláci někdo postavil další zdi poté, co byl hrad za vlády Rožmberků zbořen. Čili tam pak ještě někdo bydlel,“ líčil zaujatě archeolog Durdík.
Odborníci letos na Pořešíně zkoumali hlavně hradní brány, aby sdružení mohlo návštěvníkům umožnit přístup do hradu po původní historické trase.

Více v dnešním a zítřejším (20. a 21. července) vydání Českokrumlovského deníku.