„Zpřístupněním hradu se zásadně změnila situace pro budoucnost,“ řekl velešínským zastupitelům jednatel sdružení Hrady na Malši Radek Kocanda. „Rozšířil se tím okruh možných činností na hradě. Jejich plán je k dipozici u výkonného výboru sdružení.“

 

Moc nezbylo

Z velešínského hradu, který pravděpodobně náleží k nejstarším hradům v Čechách a který se čněl na vysoké skále nad řekou, mnoho nezbylo. Na místě zůstaly pouze malé zbytky zdí, z nichž je více ukryto spíše pod zemí.

„V uplynulých třech letech jsme se prokousávali hlavně administrativními záležitostmi, nyní konečně můžeme začít dělat věci, které budou vidět,“ řekl Radek Kocanda. „Chceme hrad uvést do takového stavu, aby si návštěvníci dokázali představit, jak to tam vypadalo v době jeho osídlení. Mimochodem na hradě se například zachovaly zbytky románské kaple,“ doplnil.

„Samozřejmě veškeré činnosti na hradě se budou provádět pod dozorem a vedením archeologů a památkářů,“ ujistil místostarosta Velešína Jiří Růžička.
Sdružení Hrady na Malši navíc plánuje v příštím roce představit novou knihu Hrady na Malši spolu s DVD. Ty pak bude využívat k prezentaci činnosti sdružení například na veletrzích turistického ruchu.