Návštěvnost Vítkova hrádku raketově roste. Dávno pryč jsou doby, kdy do místní téměř zapomenuté zříceniny na Svatém Tomáši o víkendu zabloudilo kolem deseti dvaceti lidí.

„Letos se bude návštěvnost pohybovat kolem 22 až 23 tisíc výletníků za rok. Loni počet návštěvníků činil do dvaceti tisíc,“ řekl včera Miroslav Kovačičín, předseda Sdružení Vítkův hrádek, díky jehož snaze a činnosti si hrádek dobývá zaslouženou pozornost tuzemských i zahraničních turistů. „Nárůstem množství návštěvníků jsme příjemně překvapeni. Ze zápisů v návštěvní knize jasně vyplývá, že se lidé na hrádek vracejí. A poslední dobou si tam začínají různé agentury objednávat skupinové pobyty až třeba pro 120 lidí spojené s občerstvením. Například před čtrnácti dny se sem sjeli manažeři cestovních kanceláří,“ řekl Miroslav Kovačičín.

Vítkův hrádek, který si i nadále uchovává svou autentickou atmosféru díky citlivé a odborně provedené rekonstrukci, si spolu s osadou Svatý Tomáš rychle získává srdce výletníků a jejich dojem jenom umocní úchvatný výhled na lipenské jezero, který umožňuje dřevěná vyhlídková plošina.

„Na nádvoří jsme navíc vytvořili šenk, v němž si mohou výletníci zakoupit pivo, sladkosti a další občerstvení. Šenk je zabudovaný do konstrukce vyhlídkové plošiny a má šindelovou střechu,“ přiblížil předseda sdružení.

V současnosti Sdružení Vítkův hrádek pracuje na tom, aby získalo dotační titul nazabezpeční podloží hradu. „Protéká tam totiž obrovské množství vody, která zamrzá, rozmrzá a podloží narušuje. Chceme ho proto staticky zajistit. Už na to máme vytvořenou geologickou studii. V příštím roce bychom se do toho rádi pustili,“ naznačil další plány sdružení Miroslav Kovačičín. „A také chceme dobudovat konstrukci na zastřešení vstupu.“