Co bude s objekty bývalých hraničních přechodů v českokrumlovském regionu a jaká je jejich cena? Kdo je bude využívat po našem vstupu do Schengenu? Dostanou šanci podnikatelé?

A co obce

„O využití bývalého přechodu bychom zájem měli,“ potvrdil včera starosta Dolního Dvořiště Alfréd Krenauer. Obec už má dokonce i návrhy od některých místních podnikatelů, kteří sídlí v pronajatých obecních prostorách. Ty by v případě přesunu na přechod uvolnili k dalšímu využití.

Logický, menší kulový blesk, ale ku prospěchu všech. Ovšem, má to háček.

Pravidla

„Obecně platí, že stát upřednostňuje zájem organizačních složek státu,“ konstatoval včera pro Českokrumlovský deník Zdeněk Prokopec, ředitel českobudějovického Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

První na řadě by měla být například policie a podobné organizace. Dalšími v pořadí jsou kraje a obce a na to, co takzvaně zbyde, by měla být vyhlášena výběrová řízení.

Za korunu

Kolik může takový hraniční přechod stát? „Odhadní cena zatím není, protože v této době je předčasné utrácet za odhady,“ vysvětluje Prokopec. „Na organizační složky státu se převádí v účetních hodnotách, rovněž asi bude stejný postup aplikován na obce.“

Uvádět účetní hodnotu pro jednotlivé hraniční přechody nemá podle Prokopce smysl, protože tato cena nemá nic společného s cenou reálnou. Někdy účetní hodnota může být i jedna koruna, někdy naopak vysoká, protože se neúčtovaly odpisy.

Stěhování

„Z objektu ve Studánkách se cizinecká policie přesouvá na svůj inspektorát v Dolním Dvořišti,“ upřesnil včera Jiří Matzner, tiskový mluvčí jihočeské policejní správy s tím, že Studánky policie úplně vyklidí. Kraj je nechce. Logicky by tedy měl přijít na řadu další zájemce, tedy město Vyšší Brod.
„Pokud by i nadále platilo, že bychom objekt nemohli komerčně využívat, pak bychom jeho provoz prostě neutáhli,“ obává se starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák s odvoláním na jednu z podmínek daných státem.

Podle informací, které má město k dispozici, stojí údajně jen spotřeba elektrické energie v objektu 250 tisíc korun ročně. A podmínka nekomerčního využití obcí nebo městem je stále platná.

Jak ale upřesnil Zdeněk Prokopec z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, vláda připravuje materiál, který by komerční využití hraničních přechodů povolil. Pokud bude schválen.

Objekt cizinecké policie v D. Dvořišti je přímo v majetku policie, takže tam je vyřešení budoucnosti jasné. „Z budovy bývalého přechodu bude policie užívat pouze několik místností,“ dodal Matzner. V další části sídlí Celní správa. Kdo a v jakém rozsahu bude přechod spravovat, je zatím v jednání.