Vánoční dárky ještě na poslední chvíli kupují lidé na Českokrumlovsku. Obchodníci se mají co otáčet. Podle nich je to zhruba stejné jako vloni.

„Řekla bych, že zájem zákazníků oproti loňsku se nijak nezměnil. Žádný výkyv z normálu nepřinesla ani zlatá neděle. Jsme tu do Štědrého dne a lidé jsou na to zvyklí. Nepozoruji, že by je v nákupech brzdila finanční krize,“ řekla vedoucí prodejny knih v Kaplici Anna Matějková. „Mezi letošní hity jako dárek patří například Strážkyně tajemství Barbary Woodové,“ dodala.

Máme se tedy bát očekávané krize? „To, co se děje ve světě, nás o nějakou dobu předchází. Za dva tři měsíce může být u nás všechno jinak a lidé začnou rušit rezervované dovolené nebo omezovat nákupy,“ míní manažer Hotelu Růže v Rožmberku nad Vltavou Jaroslav Čása. Podle jeho zkušeností si mnoho lidí zatím nedokáže domyslet, co všechno přijde s narušeným koloběhem spotřeby. Nestěžuje si ani krumlovský módní butik Mata Hari. „Docela to jde. Moc se mi nezdá, že by se krize nějak na Vánoce promítla. Nejvíce prodáváme čepice, hedvábné šátky nebo bižuterii. Nakupují tu hodně cizinci, hlavně Japonci a Němci,“ řekla prodávající Marie Kurincová.

Slabší prodeje ale zažívá například prodejna hudebních nosičů Disc v Českém Krumlově. Majitel Josef Šmejkal si myslí, že je to hlavně kvůli nedostatku cizinců. „V neděli jsem tu byl celý den a bylo to takřka zbytečné. Takový propad nikdy nebyl, je to extrém. Nikdo tady není, je tu vážně mrtvo,“ kroutil hlavou. To, že je v Českém Krumlově během předvánočních dní turistů přece jen méně, pociťuje více obchodníků. A nejenom oni.

„Osobně jsem čekal návštěvnost Českého Krumlova touto dobou lepší. Když se ptám, proč je tomu tak, slyšel jsem odpověď: Kvůli tomu, že není sníh a nemrzne. Přitom, když jsem se před sezonou ptal, kdy tu bývá dobrá návštěvnost, slyšel jsem, že jen tehdy, když nesněží a nemrze,“ uvedl včera ředitel českokrumlovského hotelu Dvořák Richard Elterlein. Podle jeho slov se koná také méně firemních večírků a různých promo akcí. Tam firmy šetří.

Václav Votruba, Zdeněk Zajíček