Ti tam ovšem nepřijedou za zábavou, ale za prací. „Dozorujeme většinou úroveň a dodržování správného způsobu prodeje v zařízeních stravovacích služeb,“ upřesnil včera mluvčí Krajské správy František Kotrba.

U stánkařů nacházejí kontroloři nejčastěji závady ve skladování potravin. Tam platí, že čím teplejší skladovací prostor, tím více roste riziko možných zdravotních dopadů. I když se celková situace lepší, mnoho lidí se stále ještě i ve svých vlastních domácích kuchyních řídí letitými stereotypy, které mohou mít i ne zrovna příjemný dopad na vlastní zdraví.

Rady nad zlato

Především je nutné už při samotných nákupech vybírat zdravotně nezávadné potraviny. V tom případě je nutné kontrolovat datum spotřeby, nebo neporušený obal.

Důležité je také dokonalé provaření a propečení potravin. „Největší nebezpečí hrozí při grilování, kdy jsou například nedopečené kuřecí či jiné stejky častým zdrojem kampylobakterióz,“ doplňuje Kotrba.

Vhodné je také konzumovat stravu co nejdříve po uvaření. Opětovně ohřívanou potravinu pak důkladně prohřát, a to pokud možno alespoň na 60 stupňů Celsia.

Nutné je zabránit styku mezi uvařenými a syrovými potravinami.

„To je klasický problém například v jídelnách na táborech, kde se takzvaně kříží hotové a neupravené potraviny. Na jednom prkénku jedním nožem krájí kuchaři syrovou zeleninu nebo maso a vzápětí již uvařené maso. V takovém případě hrozí možnost kontaminace už hotové potraviny nástroji, jimiž byly zpracovány potraviny syrové, tedy potenciálně kontaminované,“ upřesňuje mluvčí Krajské hygienické správy.

Nedílnou součástí všeho je i důkladná osobní hygiena, především pak časté mytí rukou pitnou a nezávadnou vodou. Tu je také nutné používat pro přípravu potravin.

Čisté se musí také uchovávat kuchyňské nádobí a nástroje.

Nebát se zeptat

Během léta je důležitá správná manipulace s drůbeží a vejci, především jejich skladování.

„Tady radíme občanům, aby se nebáli zeptat se cukráře, číšníka nebo prodavače, jak starý je výrobek a jak byl skladován. I výrobek připravený ke konzumaci může být kontaminován tím, který se teprve připravuje- například při hromadném grilování u stánku nebo doma na grilu,“ upozorňuje mluvčí Kotrba na další rizika.

Zdravotníci také doporučují udržovat potraviny buďto nad 60° Celsia nebo pod 10°. A samozřejmě chránit je před hlodavci a hmyzem.