Písně prérijních indiánů zazněly překvapivě o sobotním odpoledni v historickém centru města. U muzea vyrostlo týpí, u něhož za zvuku bubnů pěli členové severočeského indiánského sdružení Oyate Waziata.

Přivítali tak návštěvníky vernisáže nové muzejní výstavy Euro Indians, kde kromě vystavených artefaktů ze života indiánů na ně čekala i malá hostina.
Co stálo za vznikem netradiční výstavy? „Vše je dílem náhod a úmyslů,“ říkal s úsměvem ředitel Regionálního muzea v Českém Krumlově Petr Jelínek. „Naším úmyslem je přijímat do svých řad schopné lidi, kteří umějí dělat svou práci. A tak jsme přijali jednoho pracovníka na archeologické pracoviště jako technika a on je shodou okolností euroindián. Myšlenkou uspořádat podobnou výstavu se zaobíráme dva tři roky. A když se nám loni poštěstilo získat dalšího euroindiána, bylo to hotové.“ Těmito euroindiány jsou Jiří Chládek, autor většiny exponátů, a Jan Račák. Představují repliky indiánských originálů i předměty osobitě ztvárněné, zhotovené tradičními výrobními postupy. Jsou tu k vidění indiánské hudební nástroje, ozdoby, dýmky, zbraně, ošacení zdobené krásnou korálkovou výšivkou, fotografie a další věci.

„Žijeme jako indiáni a oživujeme tak historii,“ řekl Jiří Chládek. „Na Krumlovsku táboříme také, posledních čtyři pět let například na louce poblíž Pohorské Vsi.“