Až 60 milionů korun může získat českokrumlovská městská kasa prodejem pozemků mezi sídlištěm Mír a obchodní zónou. Díky čtvrtečnímu souhlasu zastupitelů se nyní spouští řada právních úkonů, které by v nadcházejících čtyřech měsících mohly určit nové majitele ploch o celkové rozloze takřka 39 tisíc metrů čtverečních.

„Pravděpodobně to bude historicky největší obchod v dějinách města,“ podotkl k významu akce vedoucí finančního odboru Jiří Pavlíček. Ačkoliv například podle místostarostky Jitky Zikmundové nebude tím jediným a hlavním kritériem pro prodej zájemcem nabídnutá cena, ale kvalita projektu, který by měl v těchto místech vzniknout, přece jen o peníze půjde. To ukázala i debata zastupitelů a také dost možná předběžná informace o tom, že už v tuto chvíli má o pozemky zájem osm investorů.

Původní průměrná cena při zakoupení celé plochy byla navrhnuta odhadcem na 1200 korun. Konečný návrh, vzešlý od zastupitelů ale zněl na 1550 korun za metr čtvereční. „Jednotná metodika pro získání obvyklé ceny není,“ doplnil radní Josef Hermann za ekonomickou komisi města. „Údaje o tom, za kolik byly prodány pozemky v blízkém okolí, nemáme. Přesto jsme se přiklonili, že bychom měli od investora získat více korun, tedy alespoň v rozmezí 1400 až 1600 korun,“ doplnil s tím, že příliš vysoká cena by se mohla v budoucnu negativně projevit v kvalitě toho, co na daném místě nakonec vznikne.

Zatímco investoři mají nejspíše jasno a své záměry zatím pochopitelně nezveřejňují, požadavky těch, pro které by výsledné stavby měly být určeny, obyvatele Českého Krumlova, jsou většinou matné. Na dotaz Českokrumlovského deníku (Čk Deník 19. 11. 2008) nejčastěji odpovídali, že případný nárůst obchodů už je zbytečný a přivítali by spíše parkovací plochy nebo byty. O tom, jaká z budoucích nabídek nakonec vyhraje a co se na Míru doopravdy postaví, rozhodnou zastupitelé. Stejně tak i o tom, jak město naloží se získanými penězi.