Lano tam není pro nic za nic. Přibývají totiž případy, kdy se někteří turisté vydávají, kudy nemají a ocitají se
v ohrožení. Klasický český vodák většinou ví, že má na jezu hledat šlajsnu, ale například turistu z Asie může napadnout ledacos.
Cedule, natažená lana, výstražné tabule – to jsou tedy další prostředky, kterými se půjčovny lodí snaží upozornit nezkušené vodáky na možná nebezpečí, která na pohled klidná a půvabná řeka skrývá. A to i navzdory tomu, že zahraniční turista při půjčování lodi dostane také základní instrukce o tom, jak se na vodě pohybovat a personál jej vybaví přehlednou mapkou, kde jsou všechny jezy zakreslené i se šipkami směru a místy jejich splouvání. Co je však platné, že turista ví, kudy a jakým směrem plout, když neumí loď ani ovládat. Lano s cedulí „STOP" odradí alespoň trochu pudem sebezáchovy vybaveného vodáka, třeba i z Koreje. Nezastaví ale Frantu z Horní Dolní, když má v sobě v deset dopoledne čtyři piva a k snídani si dal panáka zelené, protože Vltavu má přece načtenou. Radek Šťovíček ze Sdružení půjčoven lodí na Vltavě přirovnává chování vodáků na řece k chování řidičů na silnici.
„Je to úplně to samé. Nezodpovědné řidiče máte i na silnicích, kde jich je ale mnohem víc. Bohužel je to v lidech. My děláme maximum," uvedl. „Na řece není žádný postih z hlediska zákona a v nejbližší době asi nebude. Plavební správa to nemůže obsáhnout a nemá ani pracovní síly, které by dodržování pravidel kontrolovaly. Vodáctví je už zkrátka úplně jiné."
Více čtěte ve čtvrtečním Českokrumlovském deníku.