Paradoxní snaha

Jako by šetřit na spotřebě elektřiny bylo za trest. Odběratelé pak za proud platí více.

Někdejší sliby o tom, že v kraji pod Jadernou elektrárnou Temelín bude nejlevnější proud, se rozplynuly už dávno. Ti, kteří jim kdysi uvěřili a pořídili si v domě přímotopy a akumulační vytápění, zpláčou nad výdělkem paradoxně nejvíc.

Právě Jihočechy, kteří používají k vytápění elektřinu, zasáhne nejvyšší zdražení elektrické energie. Ročně budou muset z peněženek vylovit až o sedm tisíc korun víc než doposud.

Energetická společnost E.ON zvyšuje od Nového roku ceny elektřiny pro zákazníky v průměru o 16,5 procenta. „Rozsah zdražení se pohybuje od patnácti do osmnácti procent. Nejvyšší je u tarifů D26d a D45d, což jsou ti zákazníci, kteří topí elektřinou,“ řekl mluvčí firmy E.ON Vladimír Vácha.

„Energetické společnosti mají nepřiměřené zisky a mají to politicky požehnané, to mě jako řadového občana ale nezajímá. Zdražovat se nemusí, chce to politickou změnu,“ nešetří kritikou energetický poradce Lubomír Klobušník. „Teď je u nás elektřina stejně drahá nebo i dražší než v Rakousku. Je to nefér vůči lidem, protože mají mnohem nižší platy,“ dodal.

Lidé se zlobí. „Když spořím a chovám se ekologicky, musím být za to potrestán vyšší cenou, a to nejen u elektrické energie, ale i u vody. O ekologii nikomu asi vůbec nejde, všem jde jen o prachy a zisk,“ rozhořčuje se třeba Václav Vydral z Českých Budějovic.

Jak uvedl Vácha, za zdražením stojí hlavně vývoj nákupní ceny silové elektřiny na burze. E.ON totiž nemá vlastní výrobní zdroje. Podle propočtů zaplatí domácnost s akumulačním vytápěním o 335 korun měsíčně více, což činí roční nárůst čtyři tisíce. Přímotopy vyjdou dráž ještě víc – o šest set korun měsíčně, tedy o více než sedm tisíc ročně.

Důvodů, proč musí Jihočeši platit za elektrický proud nejvíce, i když mají za humny atomovou elektrárnu, je několik. Předně Jaderná elektrárna Temelín patří energetickému gigantu ČEZ (ten od ledna zdraží přibližně o deset procent), ale Jihočechům dodává proud společnost E.ON.

Hlavním důvodem zdražení pro rok 2009 je cenový vývoj na energetické burze. „Společnost E.ON nemá vlastní výrobní zdroje a veškeré energie nakupuje,“ uvedl mluvčí E.ONu Vladimír Vácha s tím, že cena za silovou elektřinu na burze vzrostla o čtyřicet procent. Na zdražení se také podepsala cena za přenos energie, kterou stanovuje Energetický regulační úřad. Ten společnosti E.ON uznal výši investic za uplynulé roky na výstavbu a opravy distribuční sítě – nových přípojek, rozvoden, vedení apod.

Na jihu Čech ovšem také paradoxně doplácíme na to, že velké procento domácností elektřinou vytápí. Akumulační kamna a přímotopy si totiž rodiny pořídily kvůli slibům předchozích vlád, že po dostavbě Temelína bude proud levný. Tím, že hodně domácností má topenářské tarify, které jsou nejlevnější, společnost E.ON zdraží cenu všem zákazníkům, aby dorovnala zisk. Spotřeba elektřiny v kraji ovšem není kvůli tomu velká. Chybějí tady totiž velkoodběratelé – průmyslové podniky a továrny. Platit tedy musí zejména řadový občan za své žárovky a domácí spotřebiče. Konkrétní ceny jednotlivých zákaznických tarifů zveřejní společnost E.ON na svých webových stránkách v pondělí.

Zeptejte se sami mluvčího společnosti E.ON Vladimíra Váchy na všechno, co vás zajímá. Svoji otázku můžete poslat zde.

Dá se vůbec bojovat proti zdražení elektřiny? Diskutujte pod článkem!