Kupodivu některým hříšníkům vůbec nepřijde, že by se dopouštěli něčeho špatného. Pořád ještě jako by jim nedošlo, že dávno neplatí – a ostatně ani nikdy neplatilo – co není za plotem, je všech.

„Zlodějů máku nebylo málo. Některé jsme přistihli. Například jsme poslali pryč z pole mladíky s autem. Na makovice chodilo hodně lidí z Č. Krumlova. Policisty jsme zavolali třeba na starší paní, která se poté, co je spatřila, svalila k zemi. Tak to vypadalo, ale spíš se snažila schovat. Vymlouvala se, že sbírá pouze zlomené makovice, ale všude kolem makovice stály,“ zavzpomínal na některé případy soukromý zemědělec Václav Perník junior. Přistižení lidé se brání argumenty typu: „My nevěděli, že je to soukromé, mysleli jsme, že je to jezeďáků.“

Už dávno všechno nepatří všem

Jenomže dnes, plot neplot, všechno má svého majitele. I takové bedny na uskladnění brambor, které má ve svém areálu vyštosované Zemědělské družstvo Netřebice a jež ničí děti, které si v nich hrají. „Na bramborárně nám neškodí zloději brambor, ale děti, které si v paletách dělají bunkry a tunely tím, že vyrazí boční stěny palet. Teď jsme zjistili, že takhle nám zlikvidovaly třicet palet a způsobily škodu téměř dvacet tisíc korun. Bohužel rodiče těch dětí na to nijak nereagují,“ povzdychla si Věra Marešová.

Vzhledem k nedokonalé legislativě policisté ani zemědělci s polními zloději mnoho nesvedou, protože škoda způsobená jednotlivci většinou nepřekročí 5000 korun, takže se jedná pouze o přestupek. Proto někteří zemědělci zvažují, jestli se jim opravdu nevyplatí dát na radu policistů. A sice, aby si na těch 14 dnů, kdy jsou makovice zralé, najali na hlídání pole bezpečnostní agenturu.