Právě debata o finančních prostředcích se stala hlavním mottem rozhovorů ministra s radním Janem Vondroušem (oba dva KDU-ČSL). „Současný systém rozpočtového určení daní je opravdu velmi nespravedlivý,“ uvedl na toto téma radní. „Za prvé jsou v něm příliš velké skokové rozdíly. To znamená, že tisíc nebo i dokonce jeden obyvatel co do počtu v obci nebo městu mohou rozhodnout o stamilionech v příjmech města nebo obce.“

Ministr financí tuto možnost na dotaz Českokrumlovského deníku osvětlil: „Klasickým příkladem je známý poměr Českých Budějovic a Olomouce. České Budějovice jsou asi o tři tisíce obyvatel pod hranicí sta tisíc obyvatel města a Olomouc naopak, tam je několik málo lidí nad touto hranicí. Ovšem rozdíl ve sdílených příjmech dělá tři sta milionů ročně,“ shrnul Kalousek.

Protestů proti současnému přerozdělování peněz obcím a městům se v poslední době objevilo několik a velmi silných. Ať už je to protestní petice, kterou organizuje Spolek pro obnovu venkova, ke které se přidalo postupně 794 obcí z celé republiky a která byla 26.června předána předsedovi Senátu. A nebo aktivita takzvané Zlínské iniciativy, která s sebou přináší i návrh řešení situace. Tento návrh sestavil tým starostů a poradců pod vedením senátorky Jany Juřenčákové.

Více si můžete přečíst v dnešním (sobota 7. července) Českokrumlovském deníku.