Mnoho úspěchů slaví městský kamerový systém v Českém Krumlově. Dopadení celostátně hledaného člověka, takřka okamžité rozpoznání pachatelů fyzického napadení jednoho z českokrumlovských občanů. Instalace kamer se Českému Krumlovu vyplatila, není proto divu, že se pracuje na dalším rozšíření.

„Funguje propojení všech čtyř aktivních kamer na Policii České republiky,“ uvedl velitel českokrumlovských strážníků Jan Šítal.

 

Křemže

Úspěchy kamery slaví i v okolních obcích. Na radnici v Křemži dokonce dorazila petice, kde jasně stálo: „Chceme ještě více kamer!“

Takový zájem nikdo z radních nečekal. Původně městys zbrojil proti nočním návštěvníkům restauračních zařízení, kteří dělali při svých těžkých návratech domů nepořádek. Počet kamer dokonce překonal i Český Krumlov, momentálně jich má Křemže osm.

 

Větřní

Horkou novinkou je, že se všudypřítomné oko kamer dostalo i do Větřní. Díky vzrůstající kriminalitě se není ani čemu divit. Občané si přáli větší počet policistů, takže se dá mluvit o určité alternativě.

„Hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli zavést kamerový systém, je snaha alespoň o částečné snížení kriminálních stavů. Velkým problémem ve Větřní je například vykrádání aut,“ řekl starosta Větřní Jiří Kubík.

 

Horní Planá

I přes nepřehlédnutelný boom kamerového systému se najdou větší obce, jejichž radní kamery vylučují. Patří mezi ně například Horní Planá.
„Kamerový systém je podle mého přílišný zásah do osobní svobody a soukromí. Chápu to ve větších městech, kde je kriminalita vyšší. Nás se to moc netýká. Mně osobně to přijde jako špehování. Pokud se někde děje nějaká výtržnost, tak nevím, jestli dát takovou oběť ztráty soukromí za odhalení případného viníka,“ řekl svůj názor starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Více informací a další perličky si přečtěte v pátečním (29. února) vydání Českokrumlovského deníku.