Není to záležitost levná, ale má své výsledky. Například takřka okamžité rozpoznání pachatelů fyzického napadení jednoho z českokrumlovských soukromých podnikatelů přímo na náměstí Svornosti, dopadení celostátně hledaného člověka, rozpoznání zlodějů, kteří po krádeži v jednom místním obchodě procházeli městem netuše, že jsou sledováni přímo do náruče hlídky strážníků a další podobné případy.

 

Propojení

„Už také funguje propojení všech čtyř aktivních kamer na Policii České republiky,“ uvedl včera velitel českokrumlovských strážníků Jan Šítal. „Policie má shodné monitory, jako máme my, může kamery ovládat stejně, jako je ovládáme my, ale s tím rozdílem, že městští policisté mají při ovládání kamer přednost,“ dodal. Je to upřednostnění ryze technické a týká se pouze ovládání přístrojů. Jinak funguje princip spolupráce.

Státní policie má k dispozici také přístup k datům a záznamům kamer, takže případné důkazní materiály už si mezi sebou obě složky nemusí předávat fyzicky.

„Chceme, aby ze spolupráce státní a městské policie, z propojení systémů a snímání ať už hledaných vozidel, osob nebo jakýchkoliv jiných uskupení, vzešlo, že naše město bude bezpečným městem,“ konstatoval včera starosta Luboš Jedlička.

 

Rozšíření

Další z kamer, které už jsou nainstalované, ale na jejichž zprovoznění se pracuje, sedí čerstvě naproti Červené bráně, tedy přímo proti hlavnímu vjezdu do zámku. Poslední z nově připravovaných se bude instalovat na Vlašském dvoře v Panské ulici.

Po zapojení se přidají ke kamerám, které obsáhnou Lineckou ulici, náměstí Svornosti a prostory u Plášťového mostu.

Dosavadní kamery zatím pracují úspěšně, dokonce jedna z nich vydržela i útok vandalů. „Kameru umístěnou pod Plášťovým mostem se nám už pár mladíků pokusilo zničit, ale kryt kamery je koncipován i na takové případy, takže mladíky máme nahrané a pátráme po nich,“ přiblíšil velitel Šítal. „Dotaci na právě probíhající etapu rozšíření kamerového systému jsme dostali ve výši 770 tisíc korun, 350 tisíc byla naše povinná spoluúčast,“ doplnil preventista strážníků Pavel Pípal.

Přenos mezi oběma policiemi, shodné vybavení státní policie a propojení přišlo na 700 tisíc korun. Na konci ledna dostanou také českokrumlovští zastupitelé ke schválení žádost o další novou kameru.