Své představy a koncepci, jak by využili starý dům na dolním konci náměstí, předložili nyní vedení města členové Společnosti přátel Velešína. Ta přesvědčila zastupitele, aby město dům odkoupilo, neboť se ukázalo, že jde o historicky cenný dům pocházející ze 13. století.

Město dům odkoupí na jaře, ale s majiteli je již uzavřena slouva o smlouvě budoucí, neboť by byla škoda, aby město o jednu ze svých mála historických památek přišlo.

Objekt, místními nazývaný Kantůrkovec, skrývá řadu zajímavostí. „Uvnitř je zachována černá kuchyně, sklepní prostory i ostění, stejné jako v zákristii kostela. Dům vznikl ve stejné době jako sousední kostel sv. Václava, sloužil jako kaplanka,“ řekl včera Jaroslav Bartizal ze Společnosti přátel Velešína. „Věřím, že dům mnohé ještě skrývá, je tam leccos zazděné. Až město dům koupí, budou tam památkáři nejprve muset provést odborný průzkum. Bude ještě zajímavé, co tam odhalí,“ míní.

Jaroslav Bartizal by osobně v prostorách objektu v budoucnu nejraději viděl galerii tamní malířské dvojice Marie a Martina Šítalových, jejichž naivní malířské umění proslulo i ve světě. „Já sám ještě s jedním známým vlastníme 170 jejich obrázků, celou pozůstalost. Další jsou mezi lidmi. Zhruba o dvaceti víme, některé jsou v krumlovském muzeu, další v galerii v Litoměřicích,“ nastínil Jaroslav Bartizal bohatost sbírky.

„Galerii bychom viděli v rohové místnosti s arkýřem, kde zbyl i dobový nábytek,“ doplnil další člen společnosti František Šrámek. „V klenutých sklepích by se vyjímaly betlémy velešínského lidového tvůrce pana Rouhy. Stodolu bychom mohli spolu s Kulturním a informačním centrem využívat pro pořádání různých kulturních akcí a setkání. Také bychom si v jedné z místností objektu mohli zařídit klubovnu,“ naznačil některé z plánů a vizí velešínských nadšenců.