Rekonstrukci kaplí v Chlumu a v Mříči plánuje tento rok Křemže. V Chlumu by se mělo zapracovat na nové omítce a střeše a v Mříči na nové izolaci a omítce. Křemže se tak po opravách menší sakrální architektury vrhne na stavby větší.

„Menší sakrální architekturu jsme komplet zrekonstruovali před třemi lety. Tehdy se o to postarali dva šikovní důchodci. Do jedné kapličky v Chlumečku se například vrátil i obraz, který byl v zoufalém stavu na plechu. Některé kapličky ale budou opět vyžadovat opravu. Například jedna v Mříči, kterou jsme zrekonstruovali před osmi lety. Na tu se podíváme také tento rok,“ řekl starosta Křemže Josef Troup.

V Křemži se najdou i takoví nadšenci, kteří obnovují již zaniklá boží muka. Díky Společnosti žebříkového kamene se například minulý rok opět objevil křížek na Hraniční cestě na Kleti.

„Pátráme po původu toho křížku. Něco už jsme vystopovali, ale ještě to nemáme podložené,“ dodal Jan Mejzlík ze Společnosti žebříkového kamene, který je také znám pod německým názvem Leiterstein.

Ani Křemže nemůže říci, že nemá problémy se zloději. Někomu se to může zdát neuvěřitelné, ale křížky jsou stále jejich častým cílem. „Je to pár měsíců, co jsme zjistili, že někdo ukradl boží muka, která se nacházela na cestě z Chlumečku do Brlohu,“ zmínil starosta.