Protože vláda konečně rozhodla o tom, že kasárna ve Vyšném, tedy majetek za několik desítek milionů korun, bezúplatně převede na město, nabízí se hned několik otázek. Odpovědi už jsou vedením města sice delší dobu avizovány, ale teprve nyní začnou nabývat konkrétních podob. Otázky se týkají budoucího využití pozemků a případně budov, časových horizontů a termínů jak využití, tak samotného převzetí a kromě jiných i v neposlední řadě způsobů obhospodařování předaných objektů a pozemků do té doby, než se na nich začne cokoliv měnit.
„My máme na Vyšném samozřejmě své záměry v hromadné a individuální bytové výstavbě,“ potvrdil starosta města Luboš Jedlička. Město si chce tuto část zachovat jako klidovou zónu, přesto se stavebnímu ruchu nevyhne.
„Chceme také pokračovat v bytové výstavbě ať už startovacích bytů, nebo dát možnost sedmdesáti rodinám možnost vystavět si v této lokalitě rodinné domy,“ míní starosta. V těchto dnech připravuje úřad města informace pro zastupitele a odbor správy majetku a právníci studují ministerstvem zaslané smlouvy.
„Čeká nás několik úkolů,“ konstatoval Jedlička. „Samozřejmě, že si musíme počkat na fyzické a protokolární předání kasáren od ministerstva, při tom budeme muset ošetřit i záležitosti týkající se ostrahy celého areálu, seznámení se se stavem objektů, protože kasárna už jsou nějakou dobu opuštěná a my nevíme, co vše správce majetku ministerstva obrany nechal vybourat, zlikvidovat, odvézt, v jakém je to použitelném stavu,“ připomněl.
Podle toho, jaké existují lhůty při předávání takového majetku, odhaduje Jedlička, že samotný předávací akt proběhne do půl roku. „A pokud předání proběhne těsně před zimou, musíme vyřešit i temperování objektů,“ upozornil starosta.

Více v dnešním (pondělí 18. června) vydání Českokrumlovského deníku.