Detailní průzkum právě rekonstruované historické kašny na českokrumlovském Náměstí Svornosti přinesl znepokojující poznatek. „Při detailní prohlídce od akademických sochařů-restaurátorů kamene se přišlo na to, že už minimálně deset let je staticky narušena pata šestimetrového morového sloupu. V minulosti muselo dojít k jeho neúměrnému zatížení, které neunesla ani podkladní kamenná deska ani ocelové ztužující prstence,“ konstatoval včera vedoucí odboru investic Lumír Luštický s tím, že nyní se hledá nejvhodnější technické řešení, jak tento problém odstranit.

Kameni pomůže kov

Podle stavbyvedoucího Davida Mičana sloup svojí vahou částečně drtí podkladní patku a pokud by se s tímto stavem nic neudělalo, pravděpodobnost pádu celého morového sloupu by mohla být v budoucnosti vysoká.

Celková rekonstrukce kašny bude stát takřka tři a půl milionu korun a probíhá v několika etapách. Jak uvedla mluvčí radnice Jitka Augustinová, postupují opravy kašny podle plánu. Minulý týden probíhaly restaurátorské práce na sochařské výzdobě a morovém sloupu, kdy restaurátoři mechanicky očišťovali sedimenty a krusty, které vytvořily na figurální výzdobě kyselé deště. Ti mají nyní technologickou přestávku.

Voda by se v kašně měla objevit v říjnu tohoto roku. Kromě zprovoznění vodní cirkulace by měla kašna získat i slavnostní osvětlení, opravené balustrády, sochy a schodiště.

Více čtěte ve čtvrtečním (12. června) Českokrumlovském deníku.