Ač se to zdá neuvěřitelné, jírovec maďal, lidově zvaný kaštan, v těchto dnech kvete. Příkladem by mohly jít kaštany v Českém Krumlově na výpadovce na Větřní. Jak je něco takového možné?

„Podzimní kvetení je vlastně obrana stromu, který se tím snaží dohnat oslabení způsobené nepříznivými jevy, kterými nemusí být jen předčasný opad listů, ale i třeba různé následné extrémní výkyvy teplot a vývoj počasí během podzimu,“ vysvětlila vedoucí Ekocentra Šípek Český Krumlov Kateřina Svobodová. Zároveň dodala, že dobrému zdravotnímu stavu stromu do příští sezony tento jev nepřidá. Zajímavostí je, že kaštan kvete jen na určitých místech, na zbylých částech na druhou stranu opadávají listy.

Jírovec maďal je v současné době často napadán malým, vcelku nenápadným motýlkem, který se nazývá klíněnka jírovcová. Její larvy vyžírají v listech chodbičky a tím strom velmi oslabují. „Klíněnka je u nás nový škůdce, trvalo jí přibližně deset let, než k nám přes jižní státy Evropy, Rakousko a Moravu doputovala. Je to zřejmě cizí druh, zavlečený z jiného kontinentu, který se na jírovec maďal přizpůsobil. První kalamitní výskyt v Praze byl zaznamenán v roce 1995,“ dodala Svobodová.

Máte také zkušenost s podobnou anomálií? Pošlete nám ji do rubriky Čtenář reportér: reporter.ceskokrumlovsky@denik.cz.