Půlnoční ohňostroj tradičně připraví českokrumlovská dvojice odborníků – ohněstrůjci Zdeněk Štěpánek a Jiří Honc. „Myslím ale, že lepší by bylo pořádat ohňostroj na Nový rok odpoledne, aby si ho mohli užít všichni včetně dětí,“ míní Zdeněk Štěpánek, kterému někdy vstávají vlasy na hlavě hrůzou, když vidí, jak se zábavnou pyrotechnikou zacházejí alkoholem rozjaření lidé.

Takže ohňostroj na Silvestra v Českém Krumlově bude?
Ano, i když ne tak velký, na jaký jsou lidé zvyklí při Slavnostech růže. Bude čtyřmimutový, bez hudby. Odpálíme ho přesně o půlnoci … bohužel.

Proč bohužel?
Protože podle mého názoru je lepší, aby byl později, až si lidé navzájem připijí a potom měli čas se na ohňostroj přijít podívat. Všude možně to tak je. A spíš ho pořádají na Nový rok odpoledne, aby si ho užily i děti. Tak je to například v Třeboni, Praze a řadě dalších měst. Ale tady je požadováno, aby ohňostroj vypukl o půlnoci, protože lidé na náměstí si ho odpočítají. Myslím dokonce, že by krásnou tradicí mohlo být, aby ohňostroj zazářil při zakončení adventu, čili aby to byl ohňostroj tříkrálový.

Byl jste se někdy o silvestrovské půlnoci podívat na krumlovské náměstí? A co jste říkal tomu, co jste tam viděl?
Kdysi jsem tam byl, a zděšeně jsem odtud pelášil. Když jsem viděl ty opilé lidi na náměstí, jak naprosto bez respektu, bez totální znalosti s pyrotechnikou zachází a ostatní lidé stojí a klidně je pozorují, přesvědčeni, že jim nic nehrozí, zděsil jsem se. Přitom ty diváci byli v obrovském nebezpečí. Lidi tam vůbec netušili, co se s tím dělá a co se může stát. Na druhou stranu tam kvůli tomu spousta lidí raději ani nejde.

Co byste tedy lidem poradil pro zacházení se zábavní pyrotechnikou, čeho se mají vyvarovat?
Měli by hlavně dávat pozor na alkohol a řádně zábavnou pyrotecniku stabilizovat. Je důležité se řídit návodem, to znamená, také si ho opravdu přečíst. A tam se mimojiné dozvědí, že je třeba také dodržovat bezpečnostní okruhy.

Jak poznají, že si koupili kvalitní pyrotechniku, od které jim nic nehrozí, pokud se budou chovat tak, jak mají?
Ještě než pyrotechniku koupí, je třeba se přesvědčit, že nemá prošlou záruční lhůtu. Také, zda je označená od státní zkušebny, protože prodejcům ve stáncích je to jedno, co to potom po odpálení udělá. Zajímavé je, že už patnáct let je doslova zakázáno prodávat pyrotechniku ve stáncích a policie pořád jenom lidem doporučuje, aby si tam pyrotechniku nekupovali, místo aby policie tomuto prodeji zabránila.

Určitě by se neměla pyrotechnika odpalovat z ruky…
Samozřejmě. Nic z toho se při odpálení nesmí držet v ruce. Proto mě každoročně do vrtule vytáčí jedna z televizí, kde reportér radí, jak zacházet s pyrotechnikou a přitom sám drží v ruce zapálenou římskou svíci. Tím přímo lidi navádí k zakázanému a nebezpečnému chování. Vůbec si neuvědomuje, že ta svíce taky může prsknout z druhé strany.

A nakonec otázka, kterou určitě slyšíte často: odkud bude ohňostroj v Českém Krumlově nejlépe vidět?
Z jeho náměstí. Obecně platí, že kdo vidí vánoční strom na zámku, uvidí také ohňostroj.