Umíte si představit, jak bude město Český Krumlov vypadat v roce 2020? Pokud ano, pak ve dnech 13. a 14. listopadu právě takové lidi očekává projekt Český Krumlov 2020 - historické město budoucnosti. Ačkoliv je projekt nazýván Hrou budoucí město - Future City Game, zdaleka nepůjde jen o dětské hraní a zábavu. Naopak, projekt je zaměřen spíše na dospělé.

Co projekt přinese?

Jedná se o dvoudenní akci, kdy mají soutěžící v týmech po pěti hráčích za úkol navrhnout, ověřit a představit své nekonvenční, avšak realizovatelné nápady představitelům města, odborníkům a ostatním hráčům. Hru moderuje a vede zkušený game master z organizace ProCulture / Otevřená společnost. Tímto člověkem bude Lenka Zemanová.

„Cíl hry je jednoduchý. Přijít s nejlepším nápadem, jak zlepšit život v Českém Krumlově. Hra Budoucí Město je vlastně nástrojem, který umožní lidem nalézt tvůrčí naplnění svých vizí a řešení dlouhodobých problémů, kterým čelí moderní evropská města,“ dodala včera Zemanová s tím, že hra byla testována na nejrůznějších místech světa, mezi jinými například v britském Manchesteru, norském Oslu či kolumbijské Bogotě.

Zapojí se i úřad

Proto, aby byly výsledné podněty opravdu realizovatelné, budou, podle mluvčí radnice Jitky Augustinové, připraveny i některé odbory českokrumlovského Městského úřadu. Ty poskytnou konzultace a potřebné informace jednotlivým týmům. „V České republice se dosud tato hra odehrála v Plzni na téma Plzeň město kultury v roce 2015 a vzniklé projekty vzalo město jako podkladové materiály, které použije v rámci kandidatury na post Města kultury,“ přiblížila doposud známý výsledek Lenka Zemanová.

Jak se přihlásit?

Organizátoři počítají s dvaceti hráči. Zájemci se mohou obracet do 30. října 2008 na Lenku Belcherovou, Michaelu Sklářovou z Komunitního centra pro rodinu a děti na telefonu 777 204 433 nebo Lenku Zemanovou 603 45 72 85.

Akce probíhá ve spolupráci organizace British Council s Městem Český Krumlov, organizací ProCulture / Otevřená společnost, Komunitním centrem pro rodinu a děti v Českém Krumlově, Městskou knihovnou v Českém Krumlově a dalšími českokrumlovskými společnostmi.

Projekt Kreativní města bude v příštích třech letech probíhat ve čtrnácti evropských zemích.

Co občanům v Českém Krumlově chybí?

Podle průzkumu Českokrumlovského deníku českokrumlovští občané nejvíce postrádají ve městě kulturní dům. Historické sály na zámku nebo Prelatuře nestačí. Dalším častým požadavkem je kvalitnější a větší krytý bazén, větší supermarkety na Plešivci a lepší možnosti parkování na největších sídlištích města, Plešivci a Míru. Častým terčem kritiky je také historické centrum, během sezony plné turistů.

Nápady bývaly i dosti bláznivé

V padesátých letech minulého století, za komunistického režimu, se uvažovalo o několika změnách v centru Českého Krumlova. Místo střílení Havraní skály a budování Objížďkové, měla hlavní trasa na Větřní vést přes Jelení zahradu, pod Plášťovým mostem mezi zámkem a zámeckou zahradou a dále podél řeky Rybářskou ulicí až na Lineckou. Spodní oblouky Plášťového mostu by byly nejspíše zbourané.

Jeden z tajemníků Komunistické strany Československa chtěl zbourat celé vnitřní historické jádro a vystavět v něm panelové sídliště. Tak, jako se to stalo například v Lounech. Český Krumlov zachránil pouze členitý terén. Na svahu v centru by totiž nemohly pojíždět vysoké jeřáby.

Dalším nerealizovaným nápadem bylo přehrazení Vltavy u Myší díry pod hotelem Růže. Řeka měla být svedena rovnou do toku u klášterních zahrad. Zbylý meandr, nad kterým jsou nyní Benešův a Lazebnický most, měl být vysušen a použit buď jako obchvat pro auta, nebo jako pěší zóna.