Největší investiční akci v historii obce zahájili Srnínští. Vesnicí se díky ní jako had povine nový chodník se zámkovou dlažbou, dlouhý téměř kilometr.

Z budovaného chodníku mají obyvatelé Srnína radost, protože za něho dlouhá léta bojovali a jejich snaha vyvrcholila dokonce až sepsáním petice.

Silnice, která vede skrz ves a po níž lidé chodí nejenom na vlakovou zastávku, ale také do místní pekárny za Srnínem, je totiž hodně nebezpečná. „Vozovka byla příliš úzká a panuje na ní obrovský provoz především nákladních aut z plešiveckého lomu. To potom člověk neví, kam by měl uskočit,“ řekl včera starosta Srnína Luboš Mlčák.

Stavba chodníku bude stát více než čtyři miliony korun, což je dvojnásobek ročního rozpočtu obce. „Samozřejmě sami bychom se do takové stavby nemohli pustit, takovou částku bychom nenašetřili,“ podotkl Luboš Mlčák. K uskutečnění plánů Srnínským pomohla dotace z evropských fondů programu Leader.

Srnínští nejprve začali nutnými úpravami kanalizace a odvodněním vozovky, nyní už se na povrchu rýsuje, kudy chodník povede. Práce jsou v plném proudu, proto motoristé musí počítat s tím, že v úseku stavby řídí provoz na silnici semafory.

Vše by mělo být dokončeno do konce září. „Tím se zásadně zlepší situace u autobusové čekárny na návsi, kde vznikne zajížděcí pruh,“ řekl Luboš Mlčák.

„Cesta chodců bude mnohem bezpečnější a také vzniknou nové vjezdy k domům kolem silnice.“

Toto bude první část úpravy, na to naváže vytvoření nového asfaltového povrchu na silnici, který zajistí Správa a údržba silnic.

„Je to dobře, že se chodník konečně staví, protože je tu na hlavním tahu vsí opravdu velký provoz,“ řekla Ivana Sedláčková ze Srnína.