Co dál s českokrumlovským kinem? Tato otázka visela ve vzduchu už takřka dva roky. Skoro tak dlouho trvalo vedení města přehodnocování přístupu k dotacím na jeho provoz, k placení energií, přezkumu smluv se současným nájemcem, kontrola daného fyzického stavu objektu a vůbec rozvažování, jak s tímto objektem naložit do budoucna. Mezi občany se mezi tím objevily už i obavy, že kino v Českém Krumlově nadobro skončí, především díky stále klesající návštěvnosti. Objevily se dokonce i snahy sepsat petici městu, aby kino zůstalo zachováno.

„Kino už funguje třicet pět let a nejpozději do pěti let by jej tak jako tak musela potkat nějaká velká rekonstrukce,“ řekl Deníku provozovatel Kina J&K Český Krumlov Jan Jiřička. Toho také město i oslovilo, aby s novou vizí a koncepcí pomohl. „Já se se změnami ztotožňuji. Například systém vytápění budovy je zastaralý a drahý. Změnila se také i doba a průměrný počet diváků na jedno představení je pouze 40.“ Což se s minulostí nedá srovnávat ani v Českém Krumlově, ani nikde jinde. Pokud se na promítání dostaví více lidí, pak jen v případě českých filmů, nebo zaručených kasaštyků, které hýbou filmovým průmyslem v celém světě.

Je několik možností: Zbourat, přestavět, zmodernizovat, nebo postavit na tomto místě něco úplně jiného, co by vyšlo vstříc nejen filmovým příznivcům. Jaký je důvod klesající návštěvnosti kina nejen v Českém Krumlově, ale i v jiných městech? Podle Jiřího Zemana, který se stará o zdejší Filmový klub, je na vině více příčin: „Lidé mají nejspíše pocit, že kino už jim nenabídne víc, než co si dokážou zařídit sami doma.“

Domácí kina, levná DVD, ale i nedostatek času a někdy i peněz, to jsou další příčiny, které nejen obyvatelé Českého Krumlova uvádějí jako důvod, proč kino vyhledávají tak málo. Cestou z této slepé uličky může být i alternativní nabídka kin, které by uváděly spíše filmy, jenž v televizi k vidění příliš často nejsou, především filmy klubového charakteru. Jenomže i v takovém případě návštěva zpravidla nepřesáhne třicet lidí.

Jak to tedy bude

Na místě současného českokrumlovského kina by tedy mělo vzniknout nové multifunkční kulturní zařízení, to je aktuální názor vedení Českého Krumlova. Jak uvedla místostarostka Jitka Zikmundová“ „Součástí nového objektu by měl být víceúčelový sál s kapacitou minimálně 300 míst, zvukovou aparaturou a moderním vybavením jak pro kulturní představení, tak pro pořádání kongresů.

Multifunkčnost v tomto případě znamená například variabilnost přepážek, které by z jednoho sálu dovolily mobilně vytvořit dvě nebo více menších místností, dále i samotné menší sály, zkušebny pro městské zájmové spolky, ale i zázemí pro ně.

Vedle toho by se tu měla postavit restaurace či kavárna, odpočinková zóna a pochopitelně parkovací místa. To vše bude do podrobna řešit studie, na které by se mělo začít pracovat. A kino? Mělo by zůstat, ale v menším měřítku, spíše klubového typu. Ale opět, díky variabilnosti by bylo možné promítat i ve větším sále.

Podle starosty Luboše Jedličky se peníze pro stavbu budou hledat především v Evropské unii. Kdy ale nový kulturní stánek doopravdy vznikne, to zatím nikdo nedokáže přesně odhadnout. „Nejdříve do dvou let,“ míní starosta s tím, že to je opravdu velice optimistický odhad. Ten se nemusí stoprocentně naplnit.

Jednou z variant náplně nového kulturního objektu jsou i úvahy o přesídlení Městské knihovny.

„Knihovna potřebuje v současné době tisíc metrů čtverečních. S výhledem do let budoucích to bude ještě víc. Zatím netušíme, zdali by se do nového objektu vůbec vešla,“ doplnila výčet místostarostka Zikmundová.