Slabší sezonu zažila letos většina jihočeských památek. To ale ne tak docela platilo na Českokrumlovsku. Některým historickým objektům se dařilo výborně. K rekordnímu loňskému roku se například přiblížil klášter Zlatá Koruna.

„Sezona byla bohatá a splnila očekávání. U nás se návštěvnost nesnížila. Klášter kromě turistické nabídky poskytuje i kulturní zážitky. Mezi lidmi začíná získávat renomé,“ těší vedoucího správy kláštera Zdeňka Troupa.

Svůj vysoký standard si udržel i českokrumlovský zámek. Zde sice návštěvnost klesla zhruba o pět procent, ale podle kastelána Pavla Slavka se jedná o normální výkyv. „Sezona byla velice nádherná, náročná a úspěšná. V loňském roce padlo historické maximum a ani letos se podle předběžných čísel návštěvnost nezměnila. Opět se prokázalo, že významné památky, které se renovují a klade se u nich důraz na autentičnost, jsou velice žádané a oblíbené,“ řekl Slavko. „Za maximální úspěch považuji, že i přes letošní zdražení významnějších expozic si nás návštěvníci našli a nelitovali vydaných finančních prostředků,“ dodal kastelán.

Podle jeho slov je většina expozic vytížená od 60 do 90 procent.

„Jisté rezervy jsou v okrajových měsících a v expozicích, jako je Lapidárium. Zámecké barokní divadlo a první prohlídková trasa jsou vytíženy až na 90 procent. Tam již moc rezerv nezbývá,“ řekl Slavko.

Ještě větší zájem turistů, než v minulém roce, zažila zřícenina Vítkův hrádek na Svatém Tomáši. „Nárůstem množství návštěvníků jsme příjemně překvapeni. Ze zápisů v návštěvní knize jasně vyplývá, že mnozí lidé se na hrádek vracejí,“ řekl Miroslav Kovačičín, předseda Sdružení Vítkův hrádek.
Pokles zájmu naopak pocítil hrad Rožmberk. Tento rok jej vyhledalo o deset procent méně lidí.

„Zaznamenali jsme pokles tradičních návštěvníků, jako jsou rodiny, které jedou o víkendu na výlet. Hledala bych souvislost s všeobecným zdražením,“ míní kastelánka hradu Rožmberk Alena Čekanová.