Plné kapsy drobných budou potřeba od 1. ledna při návštěvě lékaře.

„Nemáme to ještě vyřešené do detailů. Budeme tu mít bankovkové a mincovní automaty. Lidé hodí peníze, zmáčknou, vyjede jim lístek a jdou k lékaři,“ naznačil včera ekonom Nemocnice Český Krumlov Václav Grubmüller. Jeden takový automat vyjde až na 200 tisíc korun. Nemocnice má ještě v plánu platební terminály, tudíž by lidé mohli platit kreditními kartami.

 

Praktičtí lékaři

Podobný systém zamýšlí v republice i některé ordinace praktických lékařů. Na Českokrumlovsku však bude platba většinou probíhat přímo lékaři nebo sestřičce.

„U nás automat nebude. Peníze bude vybírat sestřička. Jsem přesvědčen, že tyto nevratné peníze nepřinesou efekt, který pan Julínek očekává. Myslím, že omezený přístup pacientů do ordinace bude dočasný. Nedá se nic dělat, zdraví je zdraví, člověk k doktorovi musí. Očekávám, že budou konflikty s pacienty, vždy se objeví někdo, kdo řekne, že nic nedá,“ míní například praktický lékař pro dospělé v Křemži Bohumír Šimek.

 

Poliklinika

Stejná situace bude i v Poliklinice Český Krumlov. „Každý lékař má svoji soukromou ordinaci, takže si to bude zajišťovat sám. O automatech zatím neuvažujeme,“ řekla jednatelka polikliniky Jitka Carrascová.

A jaké budou ceny? Za návštěvu lékaře pacient zaplatí 30 korun. Stejnou částku dá za výdej léku na předpis v lékárně. Dvojnásobek ho bude stát den strávený v nemocnici. Bude muset na pohotovost? V peněžence ať má připraveno 90 korun.