Zatím jenom jeden případ onemocnění lymskou boreliózou byl zaregistrován letos na Českokrumlovsku. Zdá se tedy, že třeba oproti Táborsku, kde už onemocnělo dvanáct lidí, jsou klíšťata na okrese relativně v klidu.

Českokrumlovsko je známé vysokým výskytem klíšťat. Není výjimkou, že během roku se tu vyskytuje několikrát více onemocnění než jinde v republice.
„Českokrumlovsko má pro výskyt klíšťat ideální podmínky. Je zde dostatečná vlhkost půdy a přítomnost hostitelských živočichů,“ uvedla vedoucí oddělení epidemiologie českokrumlovského pracoviště KHS Ivana Krabatschová.

Jak se před lymskou boreliózou chránit? Jedinou obranou je prevence. „Správné chování a oblečení v přírodě, používání repelentů a jiných odpuzujících prostředků, ale hlavně včasný nález klíštěte na těle a jeho odborné odstranění,“ upozorňuje vedoucí jihočeského protiepidemického odboru KHS Jitka Luňáčková.

Klíšťovou encefalitidu hygienici od počátku roku ještě v jižních Čechách nezaznamenali. Pro srovnání, loni se první případ na okrese objevil již v březnu. Zkušenost s klíšťovou encefalitidou má třeba slečna Gabriela Pivonková z Českého Krumlova, které onemocněla sestra. Dny plné nervů a strachu nakonec skončily zdárně. „Sestra nemohla kvůli encefalitidě chodit. Byla dlouho v nemocnici, ale naštěstí se z toho dostala.“

V loňském roce bylo na Českokrumlovsku nahlášeno 27 případů klíšťové encefalitidy, což posadilo okres ve výskytu na první místo v jižních Čechách.