Lidé bynebezpečí neměli podceňovat a měli by se nechat očkovat. K problému se vyjádřila vedoucí oddělení epidemiologie českokrumlovského pracoviště KHSIvana Krabatschová.
Kolik případů onemocnění bylo minulý rok v Českém Krumlově?
V okrese Český Krumlov v roce 2006 onemocnělo 29 osob, z nichž byly pouze dvě děti ve školním věku a 90% všech nemocných byly osoby starší než 26 let. Byl zde asi 5x větší výskyt onemocnění než byl celorepublikový průměr.
Jak se nemoc projevuje?
U dětí se nemoc projevuje mírněji, avšak těžší průběhy nemohou být vyloučeny. Asi u čtvrtiny nemocných se projevují některé z následků, jako jsou bolesti hlavy, rozladění, nesoustředěnost, nervozita, někdy i epileptické záchvaty, závratě a obrny.
V kterém stádiu jsou klíšťata nejnebezpečnější a v jakém období hrozí nebezpečí nákazy?
Mají 3 vývojová stádia (larva, nymfa, dospělá samice). Všechna stádia jsou nebezpečná. Během svého života vystřídá klíště několik hostitelů. Těmi hostiteli může být nejen člověk, ale i domácí nebo divoké zvíře, jako např. hlodavci, savci, ptáci. Vyskytují se v přírodě od března do listopadu. V loňském roce se lehce posunula sezona výskytu klíšťové encefalitidy směrem k létu. První případ onemocnění jsme zaznamenaly až v květnu.
Kde se klíšťata nejvíce vyskytují?
Nejčastěji se setkáme s klíšťaty na lesní mýtině, na okraji lesa s nízkým listnatým porostem. Nejvhodnější podmínky pro množení klíšťat je dostatečná vlhkost půdy a přítomnost hostitelských živočichů. A proto jsou na Českokrumlovsku ideální podmínky pro výskyt klíšťat.
Jaká je prevence proti onemocnění?
Ochrana je věcí každého jednotlivce. Hlavní ochranou je očkování. Očkovat se může každý nechat u svého ošetřujícího lékaře. Další možností je zajít do Očkovacího a poradenského centra v Českém Krumlově. Cena vakcíny je 350 Kč včetně aplikace.