Zcela novou knihovnu si mohou konečně po dlouhých měsících užívat občané Křemže. Včera proběhlo slavnostní otevření v nových prostorách nástavby mateřské školy.

„Moc se mi tu líbí. Určitě nyní vypadá knihovna lépe než před tím. Zaujaly mě ty trámy, které jsou takové přírodní, což mám ráda,“ řekla místní Anna Šimonová, která se včera přišla na novou knihovnu podívat. „Asi si zase začnu chodit půjčovat knihy,“ dodala s úsměvem.

Kvůli dětem

Knihovna se do nástavby přestěhovala, aby uvolnila místo nové třídě místní mateřinky. Křemže totiž zažívá doslova populační boom a dosavadní kapacita školky již zdaleka nestačila. Nové prostory jsou o něco větší než ty staré. Celý projekt vyšel zhruba na sedm milionů korun.

„Máme tu úplně všechno nové. Ještě to tu ale není dodělané na 100 procent. Přibude například ještě koberec či projektor,“ řekla knihovnice Miroslava Průchová.

Zatímco regály ve staré knihovně byly naplněné k prasknutí, nyní je místa dostatek. Knihovna může tedy dál rozšiřovat svůj fond.

„Fond se určitě bude rozšiřovat. Můžu říct, že máme celkově přirozený přírůstek nových knih,“ uvedla Průchová.

Zajímavou novinkou jsou například střešní okna, které se ovládají přes dálkové ovládání. „Dají se otevírat přes dálkové ovládání, což je samozřejmě super. Okna mají také senzory, díky kterým se samy zavřou, když přijde například bouřka,“ vysvětlila Ivana Troupová z oddělení regionálních služeb Městské knihovny v Českém Krumlově.

Jak knihovna řešila období, kdy byla zavřená a lidé měli vypůjčené knihy doma?

„Museli s nimi počkat doma. Nyní je období, kdy se dost čte, takže už lidé začínali být nervózní. Chtěli nové čtivo,“ usmála se Troupová.

Podle jejích slov knihovny nejvíce navštěvují maminky s dětmi a lidé po padesátce. Nejslabší je střední věk.

Historie křemežské knihovny

1871 – založena lidová knihovna v Křemži
1878 – obec převzala knihovnu do své správy
1983 – knihovna získala titul Vzorná lidová knihovna, který o rok později dostala i pobočka v Chlumu
1992 – knihovna přestěhována do budovy mateřinky
2001 – knihovna vybavena výpočetní technikou, zároveň dochází k zavedení internetu
2008 – knihovna se opět stěhuje, tentokrát do nástavby školky