S rozpočtem 4 298 tisíc korun operuje tento rok Městská knihovna v Českém Krumlově. Co všechno by letos vedení knihovny rádo zvládlo?

„Z rozpočtu toho moc neplánujeme. Velká část padne na nejpotřebnější náklady pro provoz. Část bude samozřejmě využita pro nákup knihovního fondu. Podali jsme si však čtyři projekty na získání dotačních titulů od ministerstva kultury. Chtěli bychom také získat příspěvek na nákup zvukových knih, které jsou velice oblíbené,“ shrnula ředitelka knihovna Karla Votřelová.

 

Vyšehrad

Snahou knihovny je také podpora poboček, které se nacházejí na Míru a Plešivci. Již minulý rok byla zavřena pobočka na Vyšehradě.

„Na Vyšehradě se zrušila již v srpnu. Nikdo z občanů se tehdy nezbouřil, tak jim to asi nevadí. Na druhou stranu je pravda, že tam chodili většinou starší lidé, kteří již na takové aktivity nemají pomyšlení. Jsme rádi, že ostatní pobočky zatím fungují. Neradi bychom šetřili právě na nich.“

Stále častěji se také mluví o umístění knihovny. Vyměnit reprezentativní prostředí Prelatury, které je ale takřka nepřístupné postiženým lidem a automobilům, za objekt méně prestižní, přesto přístupný a svým způsobem bezproblémový?

„Kdyby se našlo příjemnější a modernější řešení se vším komfortem, bylo by to určitě dobré. Těžko zatím určit, které řešení kolem budoucnosti knihovny je nejlepší. Samozřejmě se mluví o kině na Špičáku. Ta budova si žádá své a my ty potřeby máme, takže se to střetává. Zásadní informací je, že je knihovna důležitou institucí pro tohle město,“ uvedla místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.

„Knihovna je umístěna v krásných prostorách, které jsou ale totálně nepraktické. V blízkosti není solidní parkoviště. Není ani bezbariérová a navíc je členěná do pater, což je pro starší lidi dost náročné. Na služby knihovny si ale nestěžuji. Jsou tam fajn lidé,“ míní občan Zdeněk Jelínek.