Jak ale přimět dítka, aby se přesunula od počítače k pěkné knize? Knihovna prosazuje projekt Cesta do knihovny, který běží již druhým rokem. Cílem je nalákat do knihovny co nejmenší děti, které se teprve seznamují s písmenky. Projekt je rozdělen do tří etap, přičemž momentálně proběhla druhá fáze, kdy děti předvedly, jak umí číst celá slova i věty. Zúčastnilo se osm prvních tříd ze čtyř českokrumlovských škol.

„Žáci prvních tříd navštíví knihovnu celkem třikrát. Poprvé v prvním říjnovém týdnu, který knihovníci oslavují jako Týden knihoven. Při této úvodní návštěvě si prohlédnou všechna oddělení knihovny za provozu, aby viděli, že do knihovny chodí spousta čtenářů,“ popsala první krůček knihovnice Helena Jelínková. „Mnohé děti tak poprvé zjistí, co je to knihovna. Prohlídka začíná přivítáním dětí v oddělení pro děti a tam také končí přečtením pohádky.“

V červnu mají prvňáčci za sebou již první přečtené knížky. Co horké čtenáře zajímá nejvíce? „Čtu ráda o princeznách a o zvířátkách,“ uvedla při loňském pasování Diana Rácová. „Přečetl jsem již dvě knížky. První se jmenovala Vládínek a druhá Flíček. Teď čtu Divoký kůň pod kamny,“ pochlubil se její spolužák Michael Řepa.